1 Eylül’de Şenlik Var

0
407
1 Eylül'de Şenlik Var

Buca Belediyesi tarafından, üç yıl önce 13 dekarlık alanda kurulan üzüm bağı projesinde üçüncü hasat için gün sayıyor. Geçmiş yıllarda Bucalıların yoğun ilgi gösterdiği Bağ Bozumu Şenliğine bu yılda katılımın yüksek olacağı tahmin ediliyor.
Buca’nın geçmişinde önemli bir yeri olan üzüm yetiştiriciliği ve Buca üzümü, Buca Belediyesi tarafından düzenlenen Bağ Bozumu Şenlikleri ile hayat buluyor. Geçmişte birçok Bucalının hatıralarında yer alan Buca üzümünü ve yetiştiriciliğini gelecek nesillere taşımak konusunda sembolikte olsa düzenlenen Bağ Bozumu Şenliği bu yıl 3.’üncü kez 1 Eylül Pazar günü yapılacak.
 
3. BAĞ BOZUMU ŞENLİĞİ
Buca Belediyesi 3’üncü Bağ Bozumu Şenliği, 1 Eylül Pazar günü saat 16.00’da düzenlenecek kortejle başlayacak. Yöresel ürün stantlarının yer alacağı şenlikte, bağ bozumu gelenekleri de canlandırılacak. Bucalı kadınların ezerek çıkaracağı şıranın ikram edileceği şenlikte; keşkek ikramı, en iyi üzüm yarışması, ürün tadımları, halk oyunları gösterileri de düzenlenecek. Buca Belediyesi pop orkestrasının müzikleriyle renklenecek şenlik, Bucalılara geçmişte olduğu gibi unutulmaz bir gün yaşatacak.

13 dekarlık alana yayılan Buca Belediyesi Üzüm Bağı’nda Ege Bölgesi’nde yetişen Mevlana Karası, Pembe Gemre, Osmanca ve Kozak Siyahı, Buca Rezakisi ve Sultaniye gibi ürünlerin de üretilmesi planlanan mahsul düzenlenecek şenlik ile toplanacak.


Şenliğe katılmak isteyen vatandaşlar içinse 1 Eylül günü saat 15.00’te Buca Belediyesi önünden servis kaldıracağı ifade edildi.

Read the full article

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.