18 Mayıs Müzeler Günü, Türkiye’nin ve Buca’nın İlk Bayrak Müzesi

0
478

Kültürel mirasın tanıtımı ve tarihi eserlerin korunması için müzelerin önemini vurgulamak amacıyla tüm Dünyada Müzeler Günü ilan edilen 18 Mayıs’ı ve Ülkemizde de kutlanıyor.

‘TÜRKİYE’NİN İLK BAYRAK MÜZESİ OLDU’

Müzenin Türkiyede ilk olduğunu söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, 

“Bayrak için gözünü kırpmadan can veren bir milletiz. Bayrağı içselleştirdiğimiz için bugüne kadar müzesini yapmayı düşünmemişiz. Ancak bunu kayıt altına almak, farkındalığı tekrar oluşturmak, sadece Türk bayrağı değil dünya bayraklarının da tarihi hakkında bilgi vermek noktasında bilimsel bir zemin oluşturmak gerekiyor. Buna inanarak bu müzeyi, kurduk ve Türkiye’de bir ilk oldu” diye konuştu.

Prof. Dr. Nükhet Hotar

Prof. Dr. Hotar, Türkiye’nin ilk bayrak müzesinin bir zamanlar kendisinin de öğrencisi olduğu üniversite bünyesinde açılmasının onurunu yaşadığını belirtti. Tarihi Köşk’ün, öğrencilik ve asistanlık dönemlerinde dekanlık olarak kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Hotar, “Daha sonra belli bir dönem sosyal tesis olarak kullanılmış. Göreve geldiğimiz dönemde de atıl durumdaydı. Restore ettirdik ve değerli hocalarımızın önerisiyle ‘Bayrak Bilim ve Türk Bayrakları Müzesi’nin yapılanması yönünde bir karar aldık. Hızlıca bu kararımızı uygulamaya geçirdik. TBMM Başkanı’mız Sayın Mustafa Şentop’un katılımıyla İzmir’in kurtuluş tarihi olan, 9 Eylül’de müzemizin resmi açılışını yaptık” dedi.

Müzede çok sayıda eserin sergilendiğini söyleyen Prof. Dr. Hotar, “Hızlı yol alabilmemizin bir sebebi değerli koleksiyoner Haluk Perk’in koleksiyonunu bize sergilenmek üzere emanet etmesiyle başladı. Burada 4 salonumuz ve arşiv bölümümüz var. Çocuklarımızı da unutmadık. Çocukların gelip çalışabileceği bir odamız var. Türk tarihindeki bayraklarımızın tarihini, sanal ortamda anlatan bir oda düzenledik. dediİzmir’in 18. Özel Müzesi, Ülkemizin ilk ve Buca’mızın ilk bayrak müzesi olan. Dokuz Üylül Üniversitesi Barff Köşkünü Bayrak Müzesi yaparak ölümsüzleştiren ve tarih sayfasına yazdıran Sayın Prof. Dr. Nüket Hotar ‘a Buca’lılar teşekkür etti.

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.