MHP Buca’da 23 Nisan Kutlamaları

0
165

Bugün Büyük Önder Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de Türk Milletinin geleceği yolunda attığı adımlardan biri olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının Yıl dönümünde “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepimize kutlu olsun.
Hepiniz hoş geldiniz.

23 Nisan 1920 tarihinde iç içe önemli iki olay vardır: Bunlardan biri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması, diğeri ise bir ulusun yaşantısında önemli bir yeri olan böylesi bir günün çocuklara bayram olarak armağan edilmesidir. Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na katılması; bu savaştan, birlikte savaştığımız ülkelerle beraber yenik çıkmamız, ülkemizi çok kötü durumlara sokmuştur. Atatürk o zamanlar Osmanlı Ordusunda subay idi. Yurdumuzun düşman işgali altında olmasından, aziz vatanımızın düşman devletleri tarafından paylaşılıyor olmasından büyük rahatsızlık duyuyordu. Vatanımızın kurtuluşunun ancak ciddi, inançlı bir mücadele ile mümkün olacağını düşünmekteydi. Düşündüklerini uygulamak üzere harekete geçti, Bandıma Vapuru ile İstanbul’dan ayrılarak 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun’a geçti. Anadolu’yu dolaşıp birçok toplantılar yaptı. Ve milli mücadele ateşini Anadolu’da yakmış oldu. Ancak başlayacak mücadelenin sevk ve idaresi nereden yapılacak, mücadele kararı nereden ve nasıl alınacaktı?

Böylece 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş oldu. Meclis yurt genelinden 115 üyenin katılımıyla gerçekleşmiştir. Bu tarihten itibaren biz ulusça kendi kendimizi yönetmeye başladık.
Milletimizin kurtuluş hareketinin gerçekleştiği 23 Nisan 1920’de açılan ilk TBMM bütün savaş boyunca yurdumuzu büyük bir cesaretle yönetmeyi başarmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın kesin zaferle sona erip Cumhuriyet kurulduktan sonra, 23 Nisan tarihi ”Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ” olarak kabul edildi. Her yıl 23 Nisanda hem ”Çocuk Bayramı ” hem de ”Ulusal Egemenlik Günü’nü bir arada kutluyoruz.

Atatürk, 23 Nisan Egemenlik Bayramı’na ”Çocuk Bayramı” adını vermiştir. Çünkü, bu günün çocukları büyüyecekleri yarınki büyük Türkiye’yi meydana getirecektir.

Çocuklarımız… yarınlarımız…

İnanıyorum ki bugün hepimiz coşku doluyuz… Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusunu yaşıyoruz… Sizler yarını bugünden güzel , bugünden daha yaşanılır kılacaksınız…

Unutmayın ki, sizler bu dünyanın gerçek sahipleri, sizler soylu bir geçmişe sahip geleceğimizsiniz…

Bilmeniz gereken şeyler de var elbette…

Dürüst olmayı bileceksiniz…

Çalışkan olmayı bileceksiniz…

Vatan sevgisini bileceksiniz…

Bayrak sevgisini bileceksiniz…

Barışı, kardeşliği bileceksiniz…

Birlik olmayı, beraber yaşamayı bileceksiniz…

Onurlu olmayı bileceksiniz…

Sorumluluk nedir bileceksiniz…

Kurtuluş Savaşı nedir bileceksiniz…

Çanakkale’yi bileceksiniz… Sakarya’yı, Dumlupınar’ı, İnönü’yü, Büyük Taarruz’u bileceksiniz…

19 Mayıs ne demek, Samsun ne demek bileceksiniz… Erzurum, Amasya, Sivas’ı bileceksiniz… 29 Ekim nedir bileceksiniz…

Atatürk size güvendi… Biz de güveniyoruz… Sizin göreviniz bu güveni boşa çıkarmamak…

Gördüğünüz her yerde Atatürk’ün resmine bir bakın… Göreceksiniz ki, O size bakıyor… O, sizi izliyor…

O, bu ülkenin aydınlık yarınları için size güveniyor…

Ben, her birinizin yüzünde aydınlık bir gelecek görüyorum…

Sevgili çocuklar hepinizi umutla bakan gözlerinizden, sıcacık yüreklerinizden öpüyorum…

Bayramınız kutlu olsun…

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.