AK Partili İnce’den sokak köpekleri çıkışı

0
170

Buca Belediyesi’nin mayıs ayı olağan meclis toplantısı Meclis 1. Başkan Vekili İlhan Dal başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantının temenniler bölümünde söz alan AK Parti Buca Belediye Meclis Üyesi Mustafa İnce, ilçenin dört bir yanındaki mahalle sakinlerinden sokak köpeklerinin başta küçük çocuklara olmak üzere çok sayıda insana saldırmasıyla ilgili ihbarlar aldıklarını söyledi.

İnce: “Kaynaklara barınak yapılabilir”

Konuyla ilgili olarak başkanlık makamına bir de çözüm önerisi sunan Mustafa İncei, “Sokakta başıboş gezen köpeklerle ilgili mahallelerden sık sık şikayetler alıyorum. Parklarda ne çocuklar oynayabiliyor ne de geç saatte işinden gelen vatandaşlar evlerine rahatlıkla gidebiliyor. Bu insanlar köpeklerin saldırısına maruz kalıyor. Bu konu Buca’nın tüm mahallelerinde mevcut. Belediyemizin de sanıyorum Kaynaklar’da bir çok yerleri var. Orada büyük bir alan yapılsa da sokak hayvanları toplansa, barındırsak en azından vatandaşlardan gelen şikayetler aza indirilse bunu biz Buca Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hatta Buca Kaymakamlığı’nı da bu işin içine alsak böyle bir önlem alsak. Vatandaşlarımız bu konuyla ilgili çok rahatsız. Ayrıca hayvanseverlerin de böylesi bir barınak yapılmasına onay vereceğini düşünüyorum” dedi.

Dal: “Hayvanseverler olumlu bakmıyor”

Mustafa İnce’nin bu önerisine cevap veren Meclis 1. Başkan Vekili İlhan Dal, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sokak köpekleriyle ilgili çok büyük bir projesini olduğunu belirterek “Yasalar dahilinde üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Yasalar, bir sokak köpeğinin bulunduğu yerden alınıp bakımları yapılıp tekrar aynı yere bırakmayı emrediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Tunç Soyer kısırlaştırılan sokak köpeklerinin sayısını artırmak için İzmir Veteriner Hekimleri Odası ile iş birliği yaparak bir protokol imzaladı. Protokol, kısırlaştırmanın yanı sıra kuduz aşısı, parazit ilacı uygulaması ve işaretlemeyi içeriyor. Ayrıca sizin bahsettiğiniz gibi sokak hayvanlarının toplanmasına da hayvanseverler çok olumlu bakmıyor” diye konuştu.

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.