BAĞ BOZUMU ŞENLİĞİ  ÇOŞKUYLA KUTLANDI

0
486
BAĞ BOZUMU ŞENLİĞİ  ÇOŞKUYLA KUTLANDI

BAĞ BOZUMU ŞENLİĞİ  ÇOŞKUYLA KUTLANDI
Buca Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleşen Bağ Bozumu Şenliği’nde hasat coşkusu yaşandı. 13 dekarlık alanda bağcılığı ve üzüm üretimini geliştirmek amacıyla düzenlenen şenliğe katılımın oldukça fazla olduğu görüldü.
Mustafa Çetin – Buca Belediyesi tarafından Buca Bağ Evi’nde düzenlenen 3’üncü Bağ Bozumu Şenliğinde üzüm hasadı gerçekleştirildi. Buca’nın verimli topraklarında üzüm yetiştiriciliğinin gelecek kuşaklara aktarılması adına düzenlenen bağ bozumu şenliğinde, Üzüm yetiştiriciliğinde derece girenlere ödülleri Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç tarafından verildi. Şenlikte halk oyunları gösterileri ve konserler de yer aldı. Şenliğe katılanlara Buca bağlarında yetişen 2 ton üzüm dağıtıldı.
BAĞCILIK FAALİYETLERİNİN KÖKENİ BUCA’DIR
Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Medya Buca’ya düzenledikleri Bağ Bozumu şenliği ile ilgili açıklamalarda bulundu Başkan Kılıç “Ege Bölgesinde yapılan bağcılık faaliyetlerinin kökeninin Buca olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Belediyemizin öncülük ettiği şenliğimizi Buca’nın geneline yaymaya çalışıyoruz. Buca üzümü belki de dünyanın en kaliteli üzümlerinden bir tanesi. Buca’nın topraklarında bir hazine yatıyor. Çiftçimizi ve özel sektörümüzü bu konuda teşvik ederek daha iyi bir aşamaya getirmeye çalışacağız. Toprak’tan hiç ayrılmayalım toprak bizim geleceğimiz ve varlık sebebimizdir. Çocuklarımızı Toprak’tan uzak tutmayalım. Buradan sizin aracılığınızla çiftçilerimize seslenmek istiyorum. Topraklarınıza sahip çıkın, topraklarınızı betona boğdurmayın biz Buca’daki bu verimli toprakların betona boğulmasını istemiyoruz. Belediye olarak bizlerde verimli topraklarımızı korumak için elimizden geleni yapacağız. Belediyemizin logosu da bu toprakların tarihine ve kültürüne damgasını vuran Buca Belediyesi olarak bu kültürü yaşatabilmek için bağ evimizle, üzüm bağlarımızla bu topraklara yeniden tohum attık. Bu tohumu yeşertmek hepimizin görevidir. Bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz bağ bozumu coşkusunun, uzun yıllar boyunca artarak devam etmesi en büyük dileğimdir.”

ÜZÜM YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ŞAMPİYON DEĞİŞMEDİ
Şenlikte üzüm yetiştiriciliği dalında geçen yılın 1.si ve bu yılda 1.olan ve ödülünü Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın elinden alan Turgay Aygün, “Benim amcalarım ve babam da aynı cins üzümle daha önce düzenlenen yarışmalarda birinci oldular. Ben de onların evlatları olarak onlar için bu yarışmaya katıldım. Çocukluğumdan beri bağ içinde yetiştim ve bu işi severek yapıyorum. Bu sezon bizler için çok verimli geçti, yağışlar çok iyiydi. Bağ işi zordur. Kışın aralama ve budalama ile başlıyor, bağı kendi elimizle belliyoruz. Çapası yapılıyor, ilaç ve kükürtleri atılıyor. Elimizden geldiği kadar bağın içinden çıkmamaya çalışıyoruz. Düzenlenen şenlik için başta Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.