BUCA BELEDİYE MECLİS GÜNDEMİ YOĞUN GEÇTİ

0
803

Tarihi 24. Sokak ve Barf Köşkü yıkılacakmı ?
Atatürk Atölyesinin İçler Acısı durumu düzelecekmi ?
Başkan Erhan Kılıç Sözünü Tutacakmı ?

MECLiS GÜNDEMİ YOĞUN GEÇTi
ATATÜRK ATÖLYESİ – 24. SOKAK – İHALELER

BUCA BELEDİYESİ 2019 YILI FAALİYET RAPORU ONAYLANDI
Buca Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda 2019 yılı faaliyet raporu ve mali yılı kesin hesabı kabul edildi. Başkan Kılıç, belediyede dijital dönüşümün başladığını ifade ederek, “Belediyenin 50 yılını kurtaracak bir bilişim yapılanmasına gidiyoruz” dedi.

AK PARTİ BUCA MECLİS ÜYELERİ SORU ÖNERGELERİ VERDİLER

Ak Parti Buca Meclis Üyesi İzzet Pilgir : İzmir’in Buca’nın Simgesi haline gelen bir Atatürk
Maskımız var Bu maskın altında 1,5 yıl önce çok güzel “Atatürk Atölyesi” Adı altında bir Atatürk sergi, kütüphane ve bir atölye açıldı. Şimdi basında da yer alan görüntülere göre burası 1,5 yıl önce açılmış halinden çok uzak atıl bir duruma düşmüş. Buca Belediyesine burayı soruyorum Atatürk Atölyesi Atıl durum damıdır yoksa halen daha Buca ‘lılar ve yurttaşlarımıza Atatürk Atölyesi ‘ hizmete açık mıdır ?

 

2 Adatepe mahallesinde ve Buca’nın çeşitli mahallelerinde önümüze sıklıkla çıkan bir Yol sorunu var. Şuanda da 24. Sokak ‘da Gündem oldu. Dedelerimizden atalarımızdan kalan en 200 yıllık bir sokak 24. Sokak sorunu var.yaya ve araç geçişine kapandı şuanda. Bu sokağın durumu nedir. Buca Belediyesi bu sokak için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünden izin istendimi ? İstenmiş ise Bu izinler ne aşamadadır ? Buca Belediyesi olarak Dokuz Eylül Kampüs Duvarı Yola Tecavüzlü Demişsiniz. Bu duvar tarihi Barff köşkü yani bugünkü adıyla Eylül Köşk’ün Duvarı ve bahçesidir. Bu Köşk zamanında Bir çok konuğu ağırlamış Zamanın Fransız Kraliçesinin bu Köşk te konuk edildiğini biliyoruz. Buranın yıkılması ne kadar doğru ? 17 mt yol diyorsunuz Buca Belediyesi Olarak gerekli izinler alınmadan önce yeni yol açılmadan neden mevcut yolu kapatıyorsunuz ? Zaten yollarımız dar trafik sıkışık Buca’lı hemşerilerimiz daha damı dertlendirelecek. yoksa Buca’lı hemşerilerimizin yollarını açarak onların gönüllerini mi kazanacağız. Buca Belediyesindeki İmar ‘da çalışanlar İmar izni vermeden önce gidip bi baksınlar yol sıkışacak mı, yol kapanacak mı kontrollerini yapsınlar. araştırılmak üzere soru önergesini meclise sundu.

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç : Atatürk maskı altındaki müze için harekete geçtim . ancak şuandaki faaliyet durumu nedir bilmiyorum ? ama bu son haberlerden sonra harekete geçtim ve en yakında faaliyete geçmediyse faaliyete geçecek dedi. Sözlerine Buca’nın 24 Sokak ve diğer yol sorunları ile devam eden Başkan Kılıç. Kentin en büyük sorunun plansız büyümesi . Bizler imarımızı hep mevcut duruma göre yapmışız. Şimdi 24 sokak’da yapılan bina ve verilen ruhsat doğru yasal. Ancak Ben buraya sana ruhsat veremiyorum diyemezsin yada bu inşaatı bir şekilde bekletmemiz lazım. Önemli Bir durum da orada yaşayan binlerce insan var. Ya Müteahhit yada bina sahibi görmüyor mu o yolu niye başlarsın ki inşaata? nasıl başlarsınki yani? Orada 17 mt bir yol açma isteğimiz var İzmir Büyükşehir belediyesininde açması gerekiyor işte izinler alınması gerekiyor oranın sit alanı olmadığını biliyoruz ancak DEÜ olan iletişim kopukluğundan bugünlere gelmiş dedi.

Ak Parti Buca Meclis Üyesi Burçin Kevser Söz aldı :
Devletin doğrudan temin miktarı nını 90.358 TL olduğunu söyleyen Burçin Kevser. Ancak 2019 yılında yapılan organizasyon Buca Belediye Spor Tesislerinin açılışı profesyonel futbolcuların katılımıyla gerçekleşen açılış için tek teklif vermiş firma var ve fiyat şu 338.000 tl doğrudan temin yapılamıcağını belirtirken. Başkan Erhan Kılıç Bu hata şehven yapılmış bir hatadır. Yoksa kimse bunun altından kalkamaz tabiki dedi.
Ak Parti Meclis Üyesi Burçin Kevser Sözlerine Belediyede doğrudan temin işlerinin hep aynı firmaya yaptırıldığını görüyoruz. Doğrudan teminler internet sitesinden yayınlansın daha şeffaf olalım. Özellikle Doğrudan teminlerde Buca’lı esnafın Buca ‘da faaliyet gösteren firmalara öncelik tanınmalı dedi. Buca belediyesinin kiraladığı araçlar her ay enteresan bir şekilde 11 Gün 9 Gün 5 Gün arıza yapıyorlar. Aynı araçlar aynı plakalı araçlar. Madem bu araçlar her ay arızalanıyor. Teknik şart nameye göre :Eğer araç hizmet verememesi durumunda yüklenici firmaya bildirilecek yüklenici hizmetin aksamasına sebebiyet vermeden aynı özelliklere sahip hizmet aracını 1 takvim günü içerisinde temin etmelidir yazıyor ancak idare hiçbir işlem yapmıyor. Peki o zaman neden İhaleye girme şartı olarak Öz malı şartı olan bu arızalı araçları yazıyoruz. Peki Neden sürekli arızalı araç temin eden firmanın ihaleyi almasına sebep olunuyor dedi?
Buca Belediyesinin öğrencilere verdiği burs’a değinen Burçin KEVSER Öğrencilere verilen 150 TL yardımları neden kesildiği bu bursların kesilmesi nedeni olarak kendilerinin gösterildiğini bunun yanlış olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

Başkan KILIÇ yeniden bir yardım planlaması yaptıklarını . Ancak Aynı zamanda Merkezi hükümetin hiç bir insiyatife bırakmadan eğitimde özel üniversitelerde Sağlıkta hele ve öğrenci ailelerinin yıllık 30.000 40.000 ücretlerle okutulmak zorunda bırakılmaması bunların ücretsiz olması görüşündeyim dedi.
Ak Parti Meclis Grup Sözcü Ekrem GÜNDOĞDU söz alarak Başkan Erhan Kılıç’ın 9 ay önce Buca Belediyesine Temizlik araçları alınacağının sözünü vermiştiniz bu sözünüzü hatırlatmak isterim sonra bize mazeretler bildirmeyin Sayın Başkan lütfen size hatırlatmak ve uyarmak bizim görevimizdir. dedikten sonra sözü Başkan Erhan Kılıç alarak
Almazsak ne olacak yani. Alacaz ’da almazsak ne olacak diye cevap verdi ?
Buca Belediye Meclisi Kapanma konuşması yapan Başkan Erhan Kılıç oturumu kapattı.

 

#bucabelediyesi #gündembuca #erhankılıç #chp #akparti #mhp #izmirbuca #sondakika #meclisgündemi #YalanlarveGerçekler

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.