Buca Belediyesinden Ölüm Macunlarına Operasyon

0
329

Kuvvet değil ölüm macunu

 

Son dönemlerde her yerde kolaylıkla ulaşılabilen cinsel güç arttırıcı takviye ürünleri Buca Belediyesi Zabıtası tarafından mercek altına alındı. Piyasada doğal olduğu iddiasıyla satılmasına karşın içerisinde ani ölümlere neden olan etken maddelerin yer aldığı sözde doğal ürünler ekipler tarafından toplatıldı. Ekiplerin denetlemesinde macundan bitki çayına, enerji içeceğinden çikolataya kadar çok sayıda ürün yer aldı.

İnsan sağlığını tehlikeye atacak izinsiz ve yasal kriterlere uymayan gıda ürünlerinin denetimini sürdüren Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, piyasada “Yüzde yüz doğal” olarak satılan cinsel performans arttırıcı ürünlere karşı çalışma başlattı.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, taklit ve tağşiş ürünlerin tespiti için yapmış olduğu çalışmalara destek için harekete geçen ve halk sağlığını hiçe sayanlara karşı çalışma yürüten Buca Zabıtası, halk arasında “Viagra” markasıyla tanınan,   çalışmaları da incelemeler doğrultusunda içerisinde, çok sayıda ani ölüme neden olan, halk arasında bir markanın adıyla bilinen, “sildenafil” ve “tadalafil” ilaç bileşeni bulunan yüzlerce ürün hakkında işlem başlatması üzerine ekipler harekete geçti.

 

SÖZDE DOĞAL MACUN

Bakanlığın listesinde yer alan macunlardan bitki çaylarına, çikolatadan enerji içeceğine, bitkisel karışımlardan kahveye kadar cinsel performansı arttırmaya yönelik onlarca gıda ürünün kontrolü için belirlenen noktalara baskın yapan ekipler, ilk olarak halk arasında en yaygın ve açık şekilde satışı gerçekleşen macunları topladı.  Genellikle aktar ve baharatçılarda yaygın bir şekilde “doğal kuvvet macunu” adıyla kaçak yollarla temin edilerek satılan ürünler, sayılarak toplatıldı. Ürünlerin satışını gerçekleşen işletmelerin vitrinlerinde yer alan “doğal macun” ifadeli yazı ve reklamlar söktürüldü.

 

ENERJİ İÇECEĞİ VE ÇİKOLATA

Macun ve bitki çayı operasyonun ardından, bakanlığın listesinde geniş yer kaplayan ve marketlerden akaryakıt istasyonlarına kadar herkesin çok sayıda yerde yaygın olarak satılan enerji içeceği, kahve, çikolata ve benzeri ürünlere geçildi. Çalışmalar kapsamında ilçe genelinde Tekel bayileri başta olmak üzere çok sayıda işletmedeki ürünlere el kondu.

 

DOĞAL DİYE KULLANILIRSA ANİ ÖLÜME NEDEN OLABİLİYOR

Zabıta ekipleri tarafından toplatılan cinsel güç arttıran ürünler, kalp krizi, kalpte ritim bozukluğu, ani tansiyon düşmesi, baş dönmesi, görme bozukluğu, baş ağrısı, gözde kanama ve felce neden olabiliyor. Alanında uzman doktorların yaptıkları açıklamalarda söz konusu uyarıcı maddelerin kesinlikle kullanılmaması gerektiği, kontrolsüz kullanımının kişiyi ölüme götüreceği ifade ediliyor.  Özellikle ilaç kullanan vatandaşların, doğal ürün diye alıp içerisinde ilaç maddesi olan ürünleri kullanması sonucunda  baş dönmesinden ani ölüme kadar ağır sonuçlarının olabileceği konusunda uyarılar yapılıyor.

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.