Buca Çevik Bir Meydanın Adı Değişti.

0
805

Buca’da 12 Eylül döneminde Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in özel kalem müdürü olan Çevik Bir’in adının verildiği meydanın ismi “Demokrasi Meydanı” oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılı Ocak ayı meclis oturumu Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Oturuma İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlık yaptı. Meclis gündeminde, iki ilçenin emsal artışı talebine verilen ‘ret’ kararı verilmesi ve Buca’da bulunan Çevik Bir Meydanı’nın adının değiştirilmesi konuları tartışıldı.

12 Eylül döneminde Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in özel kalem müdürü olan Çevik Bir Meydanı’nın adının değiştirilmesi talebiyle daha önce 38 kitle örgütü basın açıklaması yaparak İzmir Büyükşehir Belediye meclisinden talep etmişti. Meclis üyeleri ise bu talep doğrultusunda,  Orgeneral Çevik Bir’in isminin İzmir’de görev almış eski belediye başkanlarından birinin ya da eski bakanlardan birinin isminin verilmesi için yazılı bir önerge vermişti.

İlgili öneri hakkında çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu ‘Çevik Bir’ adının kaldırılarak aynı meydana “Demokrasi Meydanı” isminin verilmesi önerisini kabul ederek meclis gündemine göndermişti. Ocak ayı olağan meclisinde görüşülen ilgili gündem maddesi, mecliste yer alan tüm meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. Buca’da yer alan ve Çevik Bir Meydanı olarak geçen meydanın ismi Demokrasi Meydanı olarak değiştirilecek.

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.