Buca Kızılay Şubesinden Açıklama

0
360

Buca’da 34 öğrencinin gıda zehirlenmesi yaşamasına neden olduğu iddia edilen kek ve meyve sularını dağıtan Kızılay Buca Şubesi’nden açıklama geldi. Açıklamada, “Okul yetkililerinin veli iletişim gruplarından çocukların şikayetlerinin Kızılay’ın ikram malzemelerine bağlı olabileceği yönündeki iddiaları gerçek dışıdır. Uzmanlar incelemelerini okul kantininde satılan ürünlere yöneltmişler ve kantindeki tüm ürünlerden numuneler alınmıştır” denildi.

İzmir’in Buca ilçesine bağlı Yıldız Mahallesi’ndeki Sevgi Ferit Akın Ortaokulu’nda 34 öğrenci dün akşam saatlerinde mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı şikayeti ile Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedaviye alındı.Gıda zehirlenmesi şüphesiyle birkaç saat gözlem altında tutulan öğrencilerin tamamı taburcu edildi. Okul yönetimi tarafından da öğrenci velilerine WhatsApp’tan bilgilendirme yapıldı. Öğrencilerin zehirlenmesine neden olduğu düşünülen kek ve meyve sularının sinema gösteriminin ardından Türk Kızılayı tarafından dağıtıldığı öne sürüldü.

Bazı öğrenci velilerinin sosyal medyadan paylaştığı bu iddiaların ardından olayla ilgili Kızılay Buca Şubesi’nden açıklama geldi. Açıklamada  şöyle denildi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın okullarda gezici sinema projesi ile İzmir’in Buca ilçesinde bulunan ilköğretim okullarında sinema gösterimi yapılması planlanmıştır. Mülki idare amirlerinin talebi üzerine Kızılay Buca Şubesi tarafından öğrencilere kek ve meyve suyu ikramında
bulunulmuştur. Bu kapsamda Buca ilçesinde etkinliğe katılan 1.190 çocuğa ikramda bulunulmuştur. İkram malzemeleri dağıtımdan bir gün önce Türkiye çapında şubeleri bulunan büyük bir toptancı marketten temin edilmiş olup, son kullanım tarihleri 2022 ve 2023 yıllarına kadardır. Buna ilişkin faturalar ve diğer belgeler İzmir Tarım İlçe Müdürlüğü yetkililerine teslim edilmiştir.

Etkinliğe katılan çocuklardan bazılarının mide bulantısı gibi şikâyetleri üzerine okul müdürü, okula sağlık ekiplerini çağırmış, sağlık kontrolünden geçirilen çocuklar tıbbi müdahalenin ardından taburcu edilmiştir. Okul yetkililerinin veli iletişim gruplarından çocukların şikâyetlerinin Kızılay’ın ikram malzemelerine bağlı olabileceği yönündeki iddiaları ise tamamen gerçek dışıdır. Tarım İlçe Müdürlüğü uzmanlarının yaptıkları ilk incelemelerde yaygın tüketimi bulunan tanınmış markalara ait ürünlerde sağlık açısından herhangi bir sakıncanın olmadığı anlaşılmıştır. Kızılay, bu bilgileri yayan kişiler hakkında Kurum’un itibarına verdikleri zarar nedeniyle yasal süreçleri başlatma hakkını da değerlendirmektedir.

Yapılan ilk incelemenin ardından uzmanlar incelemelerini okul kantininde satılan ürünlere yöneltmişler ve kantindeki tüm ürünlerden numuneler alınmıştır. Tarım İlçe Müdürlüğü uzmanları bu çerçevedeki araştırmalarını sürdürmektedirler. Her yıl yaklaşık 30 milyon kişiye yurt içinde ve yurt dışında yardım malzemesi ulaştıran Kızılay, 153 yıllık kurum kültürünün bir uzantısı olarak her türlü titizliği göstermektedir. Kaldı ki çocuklara yönelik çalışmalarda özel bir hassasiyet gösterilmektedir. Kızılay, İzmir’de yaşanan üzücü olayla ilgili süreci yakından takip etmeye devam etmektedir. Varsa sorumluların açığa çıkartılması için uzmanlara her türlü destek verilmektedir.”

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.