Buca Meclisinde Gündem Faaliyet Raporu

0
285

Buca Belediyesi Meclis salonunda yapılan toplantıda. 2021 yılı Faaliyet Raporu, Cumhur ittifakı meclis üyelerinin 11 ret oyuna karşı Millet ittifakı meclis üyelerinin 20 kabul oyu ile kabul edildi.

GÜNDOĞDU: 2 MİLYAR BÜTÇE İLE NE YAPTINIZ?

Faaliyet raporu üzerine söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Ekrem Gündoğdu, Başkan Erhan Kılıç’ın görevde bulunduğu 3 yılda yaklaşık 2 milyar liralık bütçe kullandığını ifade ederek, “Son 3 yılın bütçelerini toplayın 2 milyara yakın bir rakamı Buca Belediyesi harcamış olacak. Bu rakamları bir aklımızda tutalım. Biz Buca halkı olarak hizmet ve eser siyaseti görmek istiyoruz. Buca’mıza temizlik işlerinin doğru düzgün çöpleri toplamasını, park bahçelerin parkların düzgün bir şekilde bakımını  yapmasını, yolların yapılmasını ve sosyal yardımların düzgün bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Ancak bakıyoruz bu 3 yılın sonunda yollar köstebek yuvası gibi… Vatandaş mahkemeye verse aracına verdiği hasardan dolayı Belediyeye karşı davayı kazanır. Sosyal yardımlara bakıyoruz, harcadığımız rakam 2 milyar ama sosyal hizmetlere ayırdığınız rakam 12 milyon lira… 2 milyar gibi devasa bir rakam nerde 12 milyon nerede… Üstelik iktidarda olan Başkan sosyal demokrat ve halkçı olduğunu söyleyen bir partinin üyesidir. Çöp ihalesini, biz ilk geldiğimizde yol gösterdik bu araçları kiralamayın, alın dedik. Temizlik araçları kiralama ihalesini 15 ay uzattınız. Daha bu Nisan ayında o da Büyükşehir’in verdiği araçlarla, araç kiralama işine son verebildiniz. Bizim yaptığımız katkıyı buradan da görebilirsiniz.

Hizmet siyasetinde sınıfta kaldığınızı, eser siyasetinde de 2 milyarlık bir bütçenin yüzde 40’ının personele gittiğini varsaydığınızda bile yüzde 60’ı faaliyetlere kalan muazzam bir para ama Buca’da bir eser göremiyoruz. Bir temel göremiyoruz. Genel Başkana açılış yaptırıyorsunuz bir bakıyoruz yer kiralık. Kirasını dahi öğrenemiyoruz, ‘Bucamar üzerinden aldık’ diyerek kirasını açıklamıyorsunuz. Biz bu bütçelerle çok daha iyi hizmetlerin yapılabileceğine inanıyoruz. Borç toplamı denetim raporunda 326 milyon bu kitapçıkta kısa vadeli borç 187 milyon, uzun vadeli 188 milyon, toplam 376 milyon lira… Rakamlar da birbirini tutmuyor. Denetim raporunda borç 326 milyon faaliyet raporunda 376 milyon lira görünüyor. Araç kiralama ile ilgili kitapçığa bakıyorum 57 milyon, küsuratı var. Bu taşıt giderleri bu yıl için 55 milyon 2021 için harcanan rakam, bir de iş makinesi için kiralama bedeli 1 milyon 126 bin lira… Biz bu sizin bize verdiğiniz kitapçıktaki rakamlar üzerine konuşuyoruz. Bunları söylediğimizde ise hiç hak etmediğimiz ağır ithamlarla karşılaşıyoruz. Bu konuda özür bekliyoruz. Ya bu kitapçığı doğru dürüst yazsınlar ya da biz bunları konuştuğumuzda ağır ithamlarla karşılaşmamalıyız.

BAŞKAN KILIÇ: 2 MİLYAR DEĞİL 900 MİLYON

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise Gündoğdu’nun söylediği gibi 2 milyar değil, personel giderleri çıkıldıktan sonra yaklaşık son 3 yılda 900 milyon lira gibi bir bütçe kullandıklarını söyledi. Öte yandan Buca – Konak kıyaslamasının doğru değil ifadesi kullanan Başkan Kılıç, “Konak Belediyesi örneği verildi. Konak ile bizi karşılaştırmanız doğru olmaz. Konak, merkezi bir ilçe ve doğal olarak Büyükşehir’in büyük önem verdiği bir ilçedir. Hem de nüfus olarak da bizden çok küçük bir ilçedir. Bizde sadece mülteci nüfusu 100 binlere ulaştı. Öte yandan Seyhan Mahallesi gibi Oto kent gibi kayıt dışı olabilecek nüfus faktörü var. Mesela Seyhan Mahallesinden çıkan günlük moloz bizim günlük topladığımızın toplam moloz belki beşte biri kadardır. Konak’ın bin nüfusu dahi olmayan bir sürü mahallesi var. Köyleri saymazsak bizim mahallelerin nüfusu 40-50 binden aşağı değil. Öte yandan faaliyet raporlarının bir düzenleme şekli var. Bu taslağı biz yapmıyoruz, Bakanlığın gönderdiği taslak üzerinden ilgili birimler çalışmalarını yapar” diye konuştu.

.

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.