Buca Mevlana Tesisleri İçler Acısı Hali

0
322
Buca Mevlana Tesisleri İçler Acısı Hali

Buca’da 2003 yılında dönemin Buca Belediyesi Başkanı Cemil Şeboy tarafından yaptırılan Mevlana Tesisleri, bugünlerde bakımsızlıktan harabeye dönmüş durumda. Tesiste incelemelerde bulunan AK Partili Meclis üyesi Ekrem Gündoğdu “ Buraların bakımını yapmak ve güvenliğini sağlamak Belediyenin sorumluluğunda” diyerek Belediye yönetimini eleştirdi.

Haber Merkezi – Buca’da 2003 yılında dönemin Buca Belediyesi Başkanı Cemil Şeboy tarafından yaptırılan Mevlana Tesisleri, bugünlerde bakımsızlıktan harabeye dönmüş durumda. Tesislerin içinde bulunan semazen heykellerinin bazıların yerinde olmadığı Mevlana’nın özlü sözlerinin yazılı olduğu pirinç levhaların yerinden söküldüğü, semazen figürlerinin oldukça yıprandığı, kafeterya bölümünde tuvalet kapılarının parçalandığı ve kaidenin altında bulunan bölümün camlarının tamamının kırıldığı gözlemlenirken, çevrede bulunan vatandaşlar tesislere uzun zamandır herhangi bir bakım ve yenileme çalışması yapılmadığı ve hiçbir güvenlik önleminin alınmadığını dile getirdiler. Öte yandan Mevlana tesislerinin çalışır durumda olduğunu zannederek çay içmeye geldiklerini belirten vatandaşlar, gördükleri manzara karşısında şok oldular. Şehrin göbeğinde olan bir tesisin bu hale gelmesi inanılır gibi değil güzelim tesis mahvolmuş durumda diyerek Belediye yönetimine karşı tepkilerini dile getirdiler.

mevlana

TESİSİN GERÇEK SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZDIR

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Buca Belediyesinin Ak Partili Meclis Üyesi ve Grup Başkan vekili Ekrem Gündoğdu, tesislerde incelemelerde bulunarak gördüğü manzara karşısında büyük şaşkınlık yaşadığını söyledi. Gündoğdu” Mevlana Tesisinin içler acısı durumunu vatandaşlarımız bize bildirdi ve incelemek üzere buraya geldik. Bir zamanlar Bucalı hemşerilerimiz gibi  ailemle birlikte sıklıkla geldiğim, nefes aldığım yerlerden birinin bu durumda olması beni oldukça üzdü. Bu halde olması kabul edilemez bir durum. Bu tesislerin gerçek sahibi vatandaşlarımızdır. Bu ve benzeri tesisleri koruyup kollamak gerekli bakımlarını yapmak ise belediyenin asli görevdir. Kendilerinin sorumluluğunda olan bir yer maalesef bu durumda. Bucalının parasının çarçur edilmesine bu tür yerlerin harabeye dönmesine müsaade etmeyeceğiz. AK Parti Grubu olarak önümüzdeki meclis toplantısında konuyu gündeme getireceğiz.” dedi.

MEVLANA TESİSLERİ

Sevgi, Barış ve Dostluğun sembolü olan dünyaca ünlü Mevlana’nın devasa heykeli İzmir’in Buca ilçesine 20 Haziran 2003 tarihinde dönemin Buca Belediyesi Başkanı Cemil Şeboy tarafından İzmirli heykeltıraş Eray Okkan’a hazırlatılmıştı. Mevlana Heykeli, deniz seviyesinden 160 metrelik yüksekliğiyle, İzmir’ in büyük bir kesiminden görülebilme özelliği taşıyor. Heykelin çevresine semazenler yerleştirilen rekreasyon alanı içinde kafeterya, yürüyüş yolları ve oturma grupları yer alıyordu. Geceleri lazer ışıklarıyla da aydınlatılan dünyanın 3. büyük heykeli, yılın muhtelif zamanlarında, İzmir Konyalılar Derneği ile ortaklaşa, semazen gösterileri düzenlenerek çeşitli etkinlikler yapılıyordu.

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.