Buca ‘nın hem Tarihi, hem Nefesi kesiliyor duyan yokmu ?

0
1160

Buca’ nın ve İzmir’in , oksijen kaynakları olan çam ağaçları kesiliyor, talan ediliyor.
Çam ağaçların kesilmesine, vatandaşların tepkisi büyürken. Vatandaşların Buca Orman Şefliğine şikayet ettikleri ancak “Buca Orman Şefliğininden kendilerine arazi sahibi istediği gibi kesebilir dendiği” iddaa edildi.

Cihat Akgündüz, bölgede bir doğa katliamının yaşandığını söylerken,
Avukat Suat Çelebi savcılığa konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

Geçen 18 Mart’ta buradan yer satın alan bir müteahhit çıktı geldi. ‘Burası benim” diyor. Ağaç keseceğini söylüyordu. ‘Paldır küldür ağaç kesemezsin’ dedim. En azından ihtarname çekmesi lazım. İtiraz edeceğimi ve bize süre vermesini istedim. Birkaç gün sonra gelip, ağaçları kesti. Jandarmayı, Buca İlçe Tarım Müdürlüğü’nü, Çiftçi Malları Koruma Kurulu’nu aradım. Son olarak ormancılardan biri geldi. Kadim sınırdaki ağaçların kesilebileceğini ama diğerlerinin tartışmalıysa kesilemeyeceğini söyledi. Kesim işlemi durduruldu ancak o ana kadar 12 çam ağacı kesildi. Kesilen ağaçlardan 3’ü en az 60 yıllıktı. 9’u da en az 40 yıllıktı. 16 zeytin ağacı vardı, onları da kesip götürdüler. Ağaçların kesimine izin vermek bu kadar kolay olmamalı”

Avukat Suat Çelebi savcılığa konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.
Geçtiğimiz gün ise Buca ‘nın Tarihi alanı Manavur ‘da ağaç Katliamı

Buca’nın çeşitli bölgelerinde ağaç kesimleri Buca’lı vatandaşları tedirgin diyor ,
Buca ve Kaynaklar Orman şefliğinin ise Buca’nın sit alanı olması için çaba gösyerilen bir alan için ağaç kesimlerine kolay bir şekilde izin vermesi Buca’lıları ve bu tarihsel alanı ziyaret eden turistler tarafından tepki ile karşılandı.

Kesilen çam ağaçların yanında fidanlarınlarında kesildiği gözlendi.
Buca’nın Oksijen Kaynakları Kesiliyor.

Haber Gündem Buca : 0536 979 83 88

Bir Tarih yok oluyor Manavur Kangölü

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.