Buca’da 7 öğretmenin Covid-19 testi pozitif çıktı

0
429

Buca ilçesindeki 30 Ağustos Ortaokulu’nda 7 öğretmenin Covid-19 testi pozitif çıktı. Testi pozitif çıkan öğretmenlerin branş öğretmenleri olduğu ve yüzlerce öğrenciyle temaslı olduğu belirtildi.


Tüm bunlara rağmen İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden onay gelmediği için okulun karantinaya alınmadığı öğrenildi. Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, “Özellikle depreme dayanıksız okulların boşaltıldığı ve birçok okulun birleştirildiği bu dönemde seyreltilmiş bir program yapılmadığı gibi ders saatlerinin 30 dakikaya indirilmesi önerisi de dikkate alınmadı. Son günlerde Covid-19 varyantı olmasına rağmen okullarımızda yeterli önlemler alınmadığı gibi Covid-19 testi pozitif olan öğretmen ve öğrencilere yönelik yeterince açıklayıcı bilgi verilmediği, Sağlık Bakanlığı’nın algoritmasının bile uygulanmadığı adeta kanıksanan bir durumla karşı karşıya kaldığımız görülmektedir” dedi.

30 Ağustos Ortaokulu’nda yaşanan olayın algoritmanın uygulanmamasına en çarpıcı örneklerden biri olduğunu belirten Çetin, “7 öğretmen arkadaşımızın Covid-19 testi pozitif çıktığı halde ve bu öğretmenlerinin her birinin en az 7 sınıfa derse girdiğini düşünürsek, birçok öğrencimiz ve öğretmen arkadaşımız tehlike altında. Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığımız görüşmede 1 hafta uzaktan öğretime geçilmesi yönündeki uyarımıza rağmen İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden onay gelmediği için bu yönde bir karar alınmadı. Çocuklarımızın ve öğretmen arkadaşlarımızın sağlıklarını tehlikeye atıyorsunuz. Bir an önce bu okulda ve hastalığın bu şekilde kitlesel yayıldığı okullarda uzaktan eğitime geçilmeli” diye konuştu.

Kaynak : https://www.birgun.net/haber/vaka-artislarina-ragmen-uzaktan-egitime-gecilmedi-368356

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.