Buca’da Tarihi Manavur Deresi ve Kangölü Mevkisi Yok Oluyor

0
475
Buca Manavur Kangölü mevkisi

Geçen Haftalarda bir haber yazmıştık Buca Belediyesi ve Ekipleri örnek davranış diye . Buca’nın sehir tepesi haline gelen Şahin Tepesinde Buca Belediyesinin organizasyonu ile başta Başkan Erhan Kılıç Olmak Üzere Bucalılar temizlik seferberliği yapılmıştır.

Bu seferberlik Önümüzdeki Hafta Manavur ve Kangölü civarındada gerçekleşirmi dersiniz?
Bu yazımızda tamda bunun için Buca değerlerini kaybediyor 30 40 yıl sonra vah vah dememek için bunlar.


Buca’nın tarihi mekanlarından ve alanlarında biride Manavur ve Kangölü muhteşem doğası yüzyıllık çınar ağaçları yıllara ve yağmalanya rağmen halen ayakta kalabilen su kemerleri ile bizi geçmişe götüren Türkiye’de ender alanlardan bir tanesi. Ancak bakımsızlık ilgisizlik ve çevre kirliliği burada mevcut ne yazıkki.Vatandaşların ve çevremizdeki insanların sürekli olarak Manavur deresine gidin bakın cennetler ne halde demesiyle
Manavur Deresi, Kangölü ve Tarihi Su kemerleri gittik en son 6 ay önce gitmiştik buralaraİlk anda büyüleyen bir doğa manzarası ve onu tamamlayan tarihi su kemerleri bizi geçmişin büyüsüne götürüyor ancak bu büyü kısa sürede bozuluyor Gözlerimize inanamadık hatta gözlerimiz ovaladık bir daha baktık fotoğraf makinamızın merceklerini sildik. ancak gözlerimizde sorun yoktu. İnsanlar bu muhteşem doğayı nasılda riske atıyorlar nasılda kirletiyor. Bu kadar güzel bir ormanımız var istanbulun Belgrad ormanların’dan daha da güzel burası inanın Buca Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Nasıl oluyorda sahip çıkmaz diyor insan. İnsanlar gelişi güzel ateşler yakkmış hemde bu sıcak havada kurumuş otlar bitkilerin içinde, Çöplerin etrafa, dere yatağına gelişi güzel atıldığı, Cam şişelerin ise kırılarak kuru otların üzerine atıldığı Orman yangınına her an sebep olacak şekilde atılmış. İnşaattan çıkan molozların atıldığı bir yer haline gelmiş. Burada Piknik alanı yapılmasına izin veriliyorsa bir tane Çöp Kovasının olmaması bunlara neden oluyor. Yok piknik yapmak yasak ise bir görevliyi bırakın bir tabela bile yok piknik yapmak yasaktır levhası. Kısacası Manavur ve Kangölü göz göre göre gidiyor. Hele Hele bu tarihi mekanı define avcıları cirit atıyor. Tarihimizi çalıyorlar götüryorlar diye demeçler veriyoruz. Ancak Tarihi korumaya gelince koruyan bir kişiyi göremiyoruz. Çalındıktan sonra Milyonlar verip geri almayı marifet sayıyoruz. Yüzlerce Define Çukuru. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç haberi varmı bilmiyoruz Sayın Tunç Soyer bilgisi varmı bilmiyoruz ancak şimdi araştırsınlar danışmanları yetişemiyorsa yetişsin sayın başkanlar Buralar M.Ö 600 yy dayanan yerler insanların yaşadığı 3000 yıl önce izmirin Agorasına Kadife kalesine su taşıyan merkezler bir çok filme mekan sahibi olmuş alanlar. “1965 yılında Yılmaz Güney’in yaralı kartal” Kadir İnanır Doktor filminin çekildiği mekanlar burası. Yok Olmasın Gelin Hep Beraber Buraları Buca’ya İzmir’e ve Ülkemize kazandıralım yağmalanıp yok olmasınlar.Gündem Buca olarak Bizler Yazarız hatılatır ve Vatandaşı bilgilendiririz.

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.