Erhan Kılıç Soruşturma Başlatacak mı?

0
1069

Buca Belediye Meclisince oluşturulan denetim komisyonunda Ak Partili üyeler denetim raporuna şerh koydu. Çok sayıda tutarsızlık tespit ettiklerini belirten Denetim Komisyonu Üyesi Burçin Kevser Tourchian, yasa gereği Başkan Erhan Kılıç’ın bu konularda soruşturma başlatmasının gerektiğini söyledi.

2019 tahmini bütçesi ile gerçekleşen bütçesi arasında ciddi farklılıklar olduğunu söyledi. Tahmini bütçede vergi gelirlerinin 98 milyon 650 bin TL olarak öngörülmesine karşılık, yüzde 66,59 oranla yani 65 milyon 691 bin 726,70 lira olarak gerçekleştiğini söyleyen Tourchian, “2018 yılının tahmini ve gerçekleşme rakamları farklı olmakla; gerçekleşme oranları üzerinden bir değerlendirme yapıldığında; 2019 yılında gerçekleşme oranın düştüğü, tahsilatların düzenli yapılmadığını tespit ettik” dedi.

İZSU’DAN GELEN PARA BÜTÇEDE YOK!

DAYIŞTAY’A RAĞMEN ÜCRETSİZ İHALE EDİLMİŞ

DOĞRUDAN TEMİN’LERDE KAMU ZARARI VAR

AYNI GÜN TEKLİF-ARAŞTIRMA- İHALE

BELEDİYE UZMANLARI DURURKEN DIŞARDAN HİZMET ALIYOR.

BÜTÇE HALKA İLAN EDİLMİYOR

Buca Belediyesi internet sitesinde Buca Belediyesi Mali Bütçelerinin yayınlanmadığını gördük. Kanaatimizce şeffaf ve hesap verebilir belediye olabilmenin en önemli koşulu; vatandaşı bilgilendirme ve haberdar etme kabiliyetidir. Ancak yıllara ait bütçelerin internet sitesinde yer almaması bu ilkeler uygun hareket edilmediğini de gösteriyor” diye konuştu.

‘DOĞRUDAN TEMİN’LERDE KAMU ZARARI VAR

Denetim Komisyonunca yapılan incelemelerde, Buca Belediyesi’nin, kamu zararı doğuracak ve hukuka aykırılık teşkil edecek nitelikte birçok doğrudan temin alımı gerçekleştirdiğini de tespit ettiklerini anlatan Tourchian; “104 bin 253 liraya yaptırılan Buca Çarşı Açılış Organizasyon işi; 105 bin TL’ye yaptırılan ve halen atıl durumda olan Kompost Solucan Gübre Tesisi Açılış Organizasyonu, 103 bin 840 TL’ye yaptırılan ve halen atıl durumda olan Mevlana Tesisi Muhtelif Tadilat işi bizim bu kapsamda şerh raporuna yazdığımız konular oldu.

AYNI GÜN TEKLİF-ARAŞTIRMA- İHALE

Yine belediye tarafından yapılan açılış, yemek organizasyonu, festival, konser vb. etkinliklere yönelik yapılan doğrudan temin işlemlerinde; olur alma sürecinde yapılacak iş ve işlemlerin gösterilmediği, piyasa araştırmasına konu fiyat tekliflerinde de ayrı ayrı iş kalemlerinin ve bedellerinin gösterilmediği dikkat çekiyor. Yine organizasyon tarihi, olur tarihi, fiyat araştırması tarihlerinin birbirine çok yakın olması hatta aynı gün içerisinde gerçekleştirilmesi, bununla birlikte fiyat teklifi alınan ve doğrudan teminin yüklenicisi olan firmaların aynı olması sürecin şeffaf, rekabete açık yürütülmediğini gösteriyor.

BELEDİYE UZMANLARI DURURKEN DIŞARDAN HİZMET ALIYOR

Buca Belediyesi’nin her yaştan, tecrübeli, gerekli teknik ve mesleki eğitime sahip mimar, mühendis, tekniker vb elemanları kendi bünyesinde istihdam ettiği açıktır. İlgili müdürlükler ve birimlerde çalışan bu personellerle yapılabilecek işler için doğrudan temin yöntemiyle hizmet alımı yapılması kamu kaynaklarının verimli kullanılmadığını gösteriyor. Buca Belediyesinin 2019 yılı için Kamu İhale Kurumu tarafından belirlenmiş olan eşik değerin üzerinde doğrudan teminle alım yaptığını da tespit ettik” dedi.

Kaynak : https://www.oncusehir.com/muhalefet-serh-koydu-buca-nin-butcesi-tutarsiz/60647/


Buca Belediyesi, Erhan kılıç, Ak Parti, Ak Parti Buca, Burçin Kevser, Gündem Buca, Buca Haberleri, stajseferberligi, Bucaspor

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.