Hakemlerin YAŞINA değil PERFORMANSLARINA takılın.

0
720

Evet Bugün Eski FIFA hakemi Bülent KÖKTEN’ nin TFF ve MHK 2021 yılında FIFA kokartı takacak hakemler için bir dizi yayınladı. İşte Gündem olan yazısı:

Evet TFF MHK 2021 yılı FIFA aday hakem listesini yayınladı. TFF resmi internet sitesinde. FIFA listesinde en çok göze çarpan FIFA listesine yazılan yeni iki hakem, Yaşar Kemal Uğurlu ve Abdulkadir Bitigen, Özellikle Yaşar Kemal Uğurlu için bir yazar hakemin yaşına takılmış 40 yaşında hakem fifa listesine yazılırmı avrupa ne düşünür veya genç hakem bulamadınızmı diyen amacı sadece eleştirmek olan yazılar.

Peki Hakemlik için yaş önemli hele hele FIFA için bir önemi varmı? Bunun FIFA resmi internet sitesi FIFA.com adresine girip FIFA hakemlerin bilgilerine baktığınızda geçmiş yıllarda Hakemlerin bilgileri yanında yaşları yazardı. Ancak FIFA burada değişeme giderek Hakem bilgi listesinde 2020 yılı itibariyle yaş bilgilerini kaldırdılar.

FIFA’nın buradaki amacı artık yaşın kendileri için önemli olmadığı hakemlerden beklentilerinin FIFA atletik testlerinde ve Maçlarında başarı görmek istedikleri net.

Türkiye’de Hakemler Yıllarca Yaş ile düşürüldü. Yaş ile Kandırıldı.

Düşünün Türkiye liglerinde önemli maçlara ve bir final müsabakasına hakemi görevlendiremiyorsunuz ancak. FIFA listesine yazarak ülkenin en iyi hakemleri diyerek Avrupaya ve Dünyaya duyurabiliyorsunuz. Bu çelişkilerle yıllarca sürdü. Belkide bu çelişkiyi kıran ilk hakem ben oldum. 37 yaşımda FIFA hakemi oldum. Yıllarca MHK ve eğitmenler tarafından yaşımdan dolayı eleştirildim. Sözleri çok basit “ah be 5 yıl daha genç olsaydın şimdi nerelerdeydin” Düşünün Türkiye Plaj futbolu ligi müsabakasında final maçına görev veriyorlar “bir önceki yıl ise finallere çağrılmıyorsunuz” ancak final maçından sonra eğitimciniz ve MHK üyesi yaşından dolayı sen FIFA hakemi olamazsın diyor. Neden diye soruyorsun bahaneler çok FIFA genç hakem istiyor diyorlar. Tabii araştıyorsun ve öğreniyorsunki FIFA’da bir yaş kriteri yok. Bunu önlerine getiriyorsun Bu seferde senin yaşında FIFA hakemi olan varmı Dünya’da diyorlar. Tekrar örnekleri sıralıyorsun sen yanlış biliyorsun onların yaşı farklı diyorlar. Bu seferde yaşlarını gösteriyorsun. Cevap yok üzülüyorsun ancak Pes etmiyorsun. Ve bu olayların üzerinden 3 yıl geçtikten sonra 2016 yılında FIFA listesinde yer alıyorsun. İlk uluslararası görevlendrilmende 10 gün süren bir turnuvada Avrupa Plaj Futbolu Şampiyonlar liginde final maçında görevlendiriliyorsun . Hemde ilk defa tanıştığın iki FIFA eğitmenin 17 maç izlenimi sonrasında 18. maçınız ise Final oluyor. Sonrasında bir MHK geliyor hakemin başarısı ve yeteneklerini yok sayarak hakemi ayak oyunları ile FIFA listesinden çıkartıyorlar . Yıllarca Hakemleri ve kamuoyunu kandırdılar. Bunu yaparkende köşe yazarlarını kullandılar. Başarılı olacak hakemleri hep bir bahanelerle engellediler.

Duvarın birtanesi yıkılıyor. Hakemlerin YAŞINA değil performanslarına takılın.

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.