IŞILAY SAYGIN ‘I BİNLER UĞURLADI

0
311

IŞILAY’I BİNLER UĞURLADI

Vefat eden Türkiye’nin ilk kadın Çevre ve Turizm Bakanı Işılay Saygın için tören düzenlendi. İzmir Valiliği önündeki törene Vali Erol Ayyıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, eski bakanlar Hakan Tartan ve Vecdi Gönül, eski MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural ile yakınları ve sevenleri katıldı. Cenazenin tören alanına getirilişinin ardından saygı duruşunda bulunuldu, Saygın’ın öz geçmişi okundu ve dua edildi. Saygın’ın yakınları ve sevenleri de tabutun başında gözyaşı döktü.

Törende, gazeteci Tayfur Göçmenoğlu ile Saygın’ın arkadaşı Güler Bulsu birer konuşma yaptı. Buradaki törenin ardından Saygın’ın naaşı, cenaze namazının kılınacağı Buca Muradiye Camisi’ne götürüldü. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, gazetecilere yaptığı açıklamada, Saygın’ın, milletvekilliği, belediye başkanlığı ve bakanlık yapmış çok önemli bir siyasetçi olduğunu söyledi. Saygın’ın şehre önemli katkıları olduğunu vurgulayan Dağ, “İzmir açısından önemli bir kayıp. Vatandaşlarla direkt temas etme konusunda da çok başarılıydı. Birçok hizmetlerini sahada yaptığımız gezilerde gördük, hissettik. Allah rahmet eylesin.” diye konuştu. Hakan Tartan da “40 yıllık ablam” dediği Saygın için “Sürekli halkın yanında onların sorunlarını tespit eder, çözerdi. Kadın ve çevre hakları konusunda yaptıkları elbette unutulmaz.” diye konuştu, Oktay Vural ise Saygın’ın, hizmetleri, ulaşılabilirliği ve İzmir sevdasıyla örnek bir siyasetçi olduğunu vurguladı.

 

SEVENLERİ CAMİ AVLSUNA SIĞMADI

Valilikteki törenin ardından Buca Muradiye camiine gelen Saygın’ın sevenleri cami avlusuna sığmadı. Aşırı sıcağa aldırış etmeden çok sevdikleri Işılay Saygın’a son görevlerini yerine getirmek için cami avlusunu dolduran binlerce Bucalı 40 dereceyi aşan sıcaklıkta cenaze namazı kıldı.  Cenaze namazının ardından birlerce seveni Saygın’ın tabutuna omuz verdi. Buca Eski mezarlığında Annesi ve Babasının yanına defnedilmek üzere Saygın’ın tabutu yaklaşık 2 kilometre mesafedeki Buca eski mezarlığına kadar omuzlarda taşındı.

 

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.