İzmir’de toplu ulaşıma yüzde 36 zam geliyor,

0
305

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bitmek üzere olan 2021 yılını İzmirli basın temsilcileriyle yaptığı basın toplantısında değerlendirdi.

Soyer, derinleşen yoksulluk karşısında İzmirlilere dayanışma çağrısı yaptı.

TOPLU ULAŞIMA YÜZDE 36 ZAM GELİYOR

İzmir Havagazı Fabrikasında gerçekleştirilen kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soyer, bir soru üzerine toplu ulaşıma yılbaşından itibaren yüzde 36 zam yapılacağını duyurdu. Soyer, zamdan öğrencilerin ve gençlerin etkilenmeyeceğini, bu yaş gruplarının eski fiyatla ulaşım hizmetinden yararlanacaklarını söyledi.

Soyer, bir gazetecinin sarı basın kartı olmayan gazeteciler için de ulaşım kartı verilmesi talebine ise “Yasal olarak böyle bir yetkimiz” yok yanıtını verdi.

Belediye bütçesinin ülkedeki son ekonomik gelişmelerden etkilendiğini ve kasım ayındaki 12,5 milyarlık bütçe ile bugünü bütçesinin aynı olmadığını belirten Soyer, bütçedeki bu açığın çalışanlara kesinlikle yansıtılmayacağını, sadece maaş ödemelerinde birkaç günlük gecikmeler yaşandığını dile getirdi.

“ÖNCELİĞİMİZ KENTİN DOĞASININ KORUNMASI”

Soyer, İnciraltı ve Çeşme Turizm Projesi ile ilgili soruya önceliklerinin kentin doğasının korunması olduğunu söyleyerek yanıt verirken, “Bu kentin insanlarının gelir düzeyini, refahını artıracak her şeyin yanındayız ama bu kentin doğasını tahrip edecek hiçbir şeyi doğru bulmuyoruz. Biz, demokrasiyle kalkınmanın, doğamıza sahip çıkarak kalkınmanın doğru olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

İzmir’i dünyaya tanıtmak istediklerini aktaran Soyer, 2026 EXPO’suna İzmir’in ev sahipliği yapacağını ancak asıl hedeflerinin 2030’daki büyük EXPO olduğunu belirterek, bunun için de başvurduklarını söyledi.

Soyer, 2023 yılı sonuna kadar İzmir’e 4,5 milyon turistin gelmesini hedeflediklerini belirtti.

KONAK MEYDANI’NDAKİ İBB BİNASI YIKILIYOR

Konak Meydanındaki İBB ana hizmet binasının yıkılacağını belirten Soyer, yerine ne yapılacağının belli olmamakla birlikte büyük ihtimal yeni bir binanın yapılmayacağını söyledi.

“YOKSULLUK DERİNLEŞİYOR, BUNA SEYİRCİ KALAMAYIZ”

1 Ocak’tan itibaren yeni bir kampanya başlatacaklarını duyuran Soyer, “Derinleşen yoksulluk nedeniyle büyük bir çaresizlik, yoksulluk tablosu var. İzmir de bundan nasibini alıyor. İzmirlinin birbirine el uzatması gerekiyor. İBB olarak önceliğimizi sosyal destek programlarına ayırmaya karar verdik ama yetmez. İzmirlilerin el el vermesi ve bu yoksulluktan etkilenen vatandaşlara sahip çıkması lazım. Destek verin bu hikayeyi büyütelim. Yoksulluk derinleşiyor, buna seyirci kalamayız” diye konuştu.

500 SOKAK HAYVANI İÇİN YENİ TESİS YAPIYORUZ

Soyer’in konuşmasından diğer önemli başlıklar ise şöyle:

“Narlıdere Metrosu’nu 2022 içinde kullanıma sokacağız.

Buca metrosu ile konsorsiyum yarattık, temel atma törenini gerçekleştireceğiz.

İki yeni hat üzerinde çalışıyoruz, Karabağlar-Gaziemir, diğeri Halkapınar-Kemalpaşa Metro Hattı çalışmalarımız var.

Biz can dostlarla ilgili bin 500 hayvanlık yeni bir tesis yapıyoruz, çok modern bir tesis.

Veterinerler Odasıyla bir protokol yaptık. İzmir’deki 400 hayvan polikliniği belediyelerin birimi haline getiriyoruz.

Şehri felaketlere karşı her gün daha dirençli hale getirmeye çalışıyoruz.”

KÜLTÜRPARK VE BASMANE ÇUKURU

“Kültürparkı savunan platform ne kadar koruyorsa ben de en az onlar kadar koruyorum. Ada Gazinosu ile başlayacağız. Basmane Çukuru çıbanbaşı. Çözmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Kenti bu utançtan kurtaracağız.” (İzmir/EVRENSEL)

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.