Kırklar Köyü Muhtarı İsyan Etti

0
682

Muhtar Sinan Öğüt : Kaymakamlık, jandarma ve güvenlik güçlerinden de bu konudaki çağrımıza kulak verin.

Buca’nın Kırklar köyü sakinleri, hobi bahçesi veya 1 dönümden az arazileri olanların özellikle hafta sonları köye çok yoğun biçimde gelmelerinden rahatsız.

Muhtar Sinan Öğüt, “Bu kişilerin derdi, çiftçilik yapmak değil; sisteme çiftçi olarak girip hafta sonu sokağa çıkabilmek” dedi.

Muhtar Sinan Öğüt, hobi bahçesi olan veya hisse tapulu bir yer alanların, İlçe Tarım Müdürlüğüne giderek Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil olduğunu, bu kişilerin asıl amaçlarının çiftçilik yapmak, üretmek değil, sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde dışarı çıkabilmek olduğunu öne sürdü.

SİSTEME GİRENE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YOK!

Ziraat Odası ile yaptığı görüşmede, 1 dönümden küçük arazisi olanların Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil olmasını sağlayan formu düzenlememe kararı aldığını belirten Muhtar Sinan Öğüt, şunları söyledi:

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne girerek yasağı delmeyi amaçlayan çakma çiftçiler, Ziraat Odası’na kayıt için önce odaya gidip form dolduruyor, daha sonra muhtara onaylatıyor. Ziraat Odası, bundan sonraki başvurularda arazi, 1 dönümün altındaysa form vermeyecek. Ziraat Odası’ndan form alamayanların ÇKS için İlçe Tarım’a kayıt yaptırmasının önü kapanmış oluyor. İlçe Tarım Müdürlüğü’nün ise, yasalara göre, arazisi 50 metrekare dahi olsa, başvuru sahibini ÇKS kapsamına almama gibi bir sorumluluğu olmadığı konuşuluyor. Muhtar Sinan Öğüt, “Bu tür başvurular o kadar çok arttı ki, muhtar olarak diğer işleri yapamaz hale geldim. Köyümüzdeki aşırı ziyaretçi yoğunluğu, pandemi şartlarında hepimizi korkutuyor. Vatandaşlarımızdan gelen şikayetler üzerine yaptığımız girişimlerden olumlu sonuç alacağımızı umuyorum. Kaymakamlık, jandarma ve güvenlik güçlerinden de bu konudaki çağrımıza kulak vermelerini bekliyorum” dedi.

Kaynak : http://www.egedesonsoz.com/haber/muhtar-isyan-etti-izmir-de-cakma-ciftci-lerin-izin-oyunu/1066880

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.