MEVLANA TESİSLERİ YENİLENDİ. NELER VAR NELER ?

0
224
MEVLANA TESİSLERİ YENİLENDİ. NELER VAR NELER ?

Buca Belediyesi tarafından baştan aşağı yenilenerek içerisine kültür merkezi, üretici pazarı ve kafeterya dahil edilen Tıngırtepe Mevlana Tesisi, 8 Mart’ta kapılarını açtı. İlk üretici pazarının Bucalı kadınlar tarafından açıldığı tören sonrasında Başkan Kılıç, önlüğü takıp eline oklavayı alarak kadınların emeğine ortak oldu.  Kadınların mücadelesine verdikleri desteği arttırarak devam edeceklerini söyleyen Kılıç, kadınların zor anlarında sığınabilecekleri Kadın Konuk Evi’nin temsili temel atma törenini de gerçekleştirdi.

 

Yaşamın her alanında kadınların daha güçlü var olabilmeleri için kadınların yol arkadaşı olan Buca Belediyesi, yenilenen yüzüyle kentin cazibe merkezi olacak Mevlana Tesisleri’nin açılışını kadın üretici pazarıyla gerçekleştirdi.

 

Yaklaşık iki aylık titiz çalışmanın ardından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yetiştirilen Buca Belediyesi Tıngırtepe Mevlana Tesisi, çevre düzenlemesinden kültür merkezine, kafeteryadan Üretici Kadınlar Pazarı’na kadar baştan aşağı yeniden düzenlendi.

 

Düzenlemelerin ardından 8 Mart’a özel gerçekleştirilen açılış törenine Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş, CHP Parti Meclisi Üyesi Umut Tekin ve çok sayıda Bucalı katıldı.

 

DÜNYA YAŞANABİLİR HALE GELECEKSE BUNU BAŞARAN KADINLARIMIZ OLACAKTIR
Açılış konuşmasının büyük bölümünü kadınlara ayıra Başkan Kılıç, sözlerine 8 Mart’ın tarihindeki emek mücadelesini anlatarak başladı. Kadın mücadelesini bir bütün olarak ele alınması  gerektiğini ifade eden Kılıç, “Bizler Bucamızı ilmek ilmek emekleriyle var eden kadınlarımızın toplumun her alanında var olabilmeleri, güçlü olabilmeleri ve özgür olabilmeleri için çalışıyoruz.  Çünkü bu dünya yaşanabilir hale gelecekse bunu başaran kadınlarımız olacaktır. Kadınlar eğer bu ülkede değer görürse, bu ülke daha güzel bir ülke olur.  Çünkü kadınlar adaleti temsil eder. Hakkı ve adaleti dağıtan kadınlardır” dedi.

 

BUCA KADIN KONUK EVİ’NE TEMSİLİ TEMEL ATMA

Kadın mücadelesine Buca Belediyesi olarak sağladıkları imkanlara bir yenisini daha ekleyeceklerinin müjdesini veren Kılıç, “Yaptığımız her çalışmanın merkezine kadınlarımızı koymak gibi bir görev üstlendik. Buca olarak Türkiye’de belki de kadınlara en çok değer veren ve çalışmaları hayata geçiren belediyeyiz. Bucamızdaki kadınlarımızın istedikleri her an çocuklarıyla birlikte sığınabilecekleri güvenli bir Kadın Konuk Evi’nin temsili temel atma törenini de buradan gerçekleştireceğiz. Toplamda 1400 metrekarelik alanda kuracağımız Kadın Konuk Evi, kadınlarımızın çocuklarıyla birlikte kalabilecekleri 20 yatak kapasitesinde olacak. İçerisinde doktor, sosyolog ve psikoloğun olduğu bir ekipten, kreşine yemekhanesine kadar her şey olacak. Umarım Bucamızda kadına şiddetti son buldurur ve yakında temelini atacağımız bu merkezimizi hiçbir zaman kullanmak zorunda kalmayız” diye konuştu.

 

Kılıç, konuşmanın ardından Kadın Konuk Evi Projesi için önemli destek veren bağışçı Ahmet Safi’ye teşekkür ederek teşekkür plaketi verdi ve temsili temel atma törenini gerçekleştirdi.

 

MEVLANA BİR DAHA VANDALİZM KURBANI OLMASIN
Konuşmasının son bölümünde ise Mevlana Tesisi hakkında bilgi veren Kılıç, hemşehrilere Vandalizme karşı birlikte savaş çağrısı yaptı.  Kılıç, “Anadolu topraklarının en büyük alim, filozof ve şairlerinden Mevlana Celalettin – i Rumi’nin ölümsüz anısının yaşattığımız bu tesisimiz hepimizin malumu Vandalizmin kurbanı olmuş, kullanılamaz hale gelmişti.  Böylesine kültürel birikime sahip bir yeri yaşatabilmek için yenileme çalışmalarımızı planladığımızda, bu alanın uzun yıllar boyunca yaşaması ve güzelleşmesi için kadınlarımıza emanet etmeye karar verdik.  Bucamız sürekli bu kendini bilmez Vandalların saldırısına uğruyor. Burası bizim evimiz. Vandalizme karışı her yerde hep birlikte savaşmamız gerekiyor. Böylesine güzel bir tesis bir daha Vandalizm kurbanı olmasın” şeklinde konuştu.

 

KÜLTÜR MERKEZİ’NİN İLK EBRUSU BAŞKAN KILIÇ’TAN
Açılış töreninin ardından Başkan Kılıç, ilk olarak 75 metrelik Mevlana heykelinin alt tarafında dönüştürülen kültür merkezini gezdi. Eski harap görüntüsünden kurtarılarak  net, ebru ve resim kursiyerlerine eğitim vererek  Mevlevi düşünceyi yaşatacak merkezin ilk ebru sanatını ise Kılıç gerçekleştirdi. 7’den 70’e her yaş grubuna hizmet verecek merkez, Buca’nın yeni sanatçılarını da yetiştirmenin gururunu yaşayacak.

 

ÜRETEN KADINLARLA ÖNLÜĞÜ TAKTI OKLAVAYI ELİNE ALDI

Merkezin ardından Kılıç,  Mevlana Tesisinin yenilenen yüzüne özel bir anlam katacak Tıngırtepe Üretici Pazarı’nı gezdi. 8 Mart’a özel Buca’nın köylerinde üretim yapan Buca Tarım Kooperatifi kadınlarının ve semt merkezlerindeki  üretici kadınların emeklerini sergileyen pazara yoğun ilgi gösterildi. Tüm stantları teker teker gezerek alışveriş yapan Kılıç, önlüğü takıp eline oklavayı alarak kadınların emeğine destek oldu. Yıl boyunca belli periyotlarda devam edecek üretici pazarına tüm Bucalı üreticiler belediye üzerinden başvurabilecek.

 

Kılıç son olarak baştan aşağı yenilenen ve İzmir’i manzarasıyla kucaklayan Neva Kafe’yi gezdi. Hemşehrilerin yoğun ilgi gösterdiği kafeterya tüm İzmirlilerin aileleriyle keyifli vakit geçirebilecekleri bir yer olarak hizmet vermeye devam edecek.

Read the full article

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.