O İsim CHP Buca İlçe Başkanlığına Aday

0
265

O İsim CHP Buca İlçe Başkanlığına Aday
CHP’DE O İSİM
ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI
Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) Kasım ayında yapılması ön görülen Buca İlçe Kongresi öncesinde, adaylar netleşmeye başladı. 9 Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Doç.Dr.Oktay Gökdemir CHP Buca İlçe Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
Mustafa Çetin – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Şubat 2020’de yapılması planlanan olağan kurultaya hazırlanıyor.  Kurultay öncesinde partinin önümüzdeki ay ilçe ve il kongreleri yapılmaya başlanacak. İzmir’in en büyük ilçesi Buca’da 3.Dönemdir yerel iktidarı elinde bulunduran CHP’de hareketli günler yaşanıyor. Ekim ayının ilk haftasında Buca genelinde CHP’li üyelerinin önüne sandık gelecek ve kasım ayında yapılacak ilçe kongresinde oy kullanacak olan delegeler belirlenecek. Buca’da Cumhuriyet Halk Partili üyelerin yoğun olarak ikamet ettiği Efeler, Valirahmibey, Ufuk, Yiğitler, Barış, Menderes gibi dengeleri değiştirecek olan mahallerde, yoğun hareketlilik yaşandığı öğrenildi.
 
CHP’Lİ KİMLİĞİMİ HER YERDE SAVUNDUM
31 Mart yerel seçimleri sonrası sosyal medya hesabı üzerinden CHP İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ’ı  hedef alan, bir takım belgeler açıklayarak gündeme gelen 9 Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim görevlisi Doç.Dr.Oktay Gökdemir CHP Buca İlçe Başkanlığına aday olduğunu sosyal medya hesabından duyurdu. Gökdemir aday olduğunu duyurduğu paylaşımında şu ifadelere yer verdi “Buca ve İzmir kamuoyuna. Yarın PM de büyük olasılıkla kongre takvimi açıklanacak. Sevgili Buca’lılar. Üniversite kenti Buca’da örgütten gelmiş akademisyen bir başkanınız olsun istemez misiniz.? partide mahalle delegeliğinden geliyorum. Genel merkez eğitim komisyonu danışma kurulu üyesiyim…CHP’nin hem kitabını yazdım hem belgeselini yaptım. Bugüne kadar kongrelerde ekip mantığı içerisinde sorumluluk aldım. Buca CHP’ de gücüm yettiğince herkese dokunmaya çalıştım. Elbette hatalarımda olmuştur. Ama CHP’li kimliğimi her yerde gururla savundum. Değişim için, 2023 vizyonu için müdafaayı hukukun 100.yılında Buca CHP örgüt başkanlığına adayım. Gelin birlikte değişelim ve değiştirelim. Hepinizin desteğini bekliyorum.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Temmuz ayında yaptığı açıklamada il ve ilçe kongrelerinde belediyelerin taraf olmayarak küskünlükler yaşanmaması konusunda uyarıda bulunmuş, bir aday üzerinde uzlaşma sağlanması çağrısında bulunmuştu.
Doç.Dr. Oktay GÖKDEMİR Kimdir?
1963 yılında Akhisar’da doğdu. 1985 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. 6 ay süreyle Yozgat ili Çayıralan Lisesi’nde tarih öğretmenliği yaptı. DEÜ Atatürk İlkeleri İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. 1987-95 yılları arasında DEÜ. Buca Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Burada 1993 yılında düzenlenen Tarih Öğretimi ve Ders Kitapları Sempozyumu’nun Yürütme Kurulu Üyeliği’nde yer aldı. 1996 yılında Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü kurucusu oldu. Aynı üniversitenin 1998 ve 2001 yılları arasında Atatürk İlkerli ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanlığını yaptı. 1997 yılında Mersin’de düzenlenen “Tarih ve Milliyetçilik” konulu I. Ulusal Tarih Kongresi’nin Yürütme Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi.


1999 yılında Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Türk Araştırmaları Merkezi’nde konuk öğretim üyesi olarak bulundu. Burada, Prof. Dr. Server Tanilli, Prof. Dr. İrene Melikoff ve Prof. Dr. Paul Dumont’un derslerini izledi. Aynı yıl, Paris’te bulunan Arşiv Nasyonal ve Aix – en Provence’de bulunan Archive D’autre Mer. ve Marsilya’daki Archive Chambre Of Commerce’de arşiv çalışmalarında bulundu. Dr. Oktay Gökdemir Mersin’de bulunduğu süre içinde Mersin Yerel Tarih Gurubu’nun kuruluş çalışmalarına katıldı.
2000 yılında DEÜ. Fen – Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü kurucuları arasında yer aldı. 2004 yılında DEÜ. Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü olan Oktay Gökdemir, aynı üniversitenin değişik fakültelerinde Cumhuriyet Tarihi üzerine dersler verdi. 2006 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Danışmanlığı görevlerini üstlendi. 2007 yılı içinde Yunanistan’ın Atina kentinde bulunan Centre d’Etudes d’Asie Mineure (Küçük Asya Araştırmaları Merkezi)’de İzmir’le ilgili araştırmalar yaptı.
TÜBİTAK Sosyal Bilimler Projeleri Koordinasyon Kurulu üyeliği görevini de yapan Oktay Gökdemir, 2004-2006 yılları arasında Buca Atatürkçü Düşünce Derneği başkanlığı görevini yürüttü. 2008 yılında İzmir Rotary Kulüplerince hizmet başarı ödülüne layık görülen Gökdemir, aynı yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Cumhuriyet Sempozyumu’nun yürütme kurulu başkanlığını ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin düzenlemiş olduğu Mustafa Necati ve Cumhuriyet Eğitim Devrimi adlı sempozyumun yürütme kurul üyeliğini üstlenmiştir. Gökdemir, aynı zamanda İzmir Kent Kitaplığı Yayın Kurulu Başkanlığını da yürüttü.
Kendi alanında çok sayıda makalesi, kitabı bulunan Doç.Dr.Oktay Gökdemir, halen DEÜ. Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Read the full article

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.