Sinan Öğüt “Tarımda hobi olmaz”

0
675

İzmir’in Buca ilçesine bağlı kırsal Kırklar Mahallesi’nde yaşayanlar, hobi bahçesi sayısının artmasıyla nüfusun çoğaldığını belirtip, aşırı yüklenme nedeniyle sık sık elektrik kesintisi yaşandığını söyledi. Hafta sonları uygulanan kısıtlamadan muaf olmak için hobi bahçesi alanlar olduğunu öne süren muhtar Sinan Öğüt (35), “Tarımda hobi olmaz. Pandemide, kendilerine kaçış noktası sağlamak için bu işe giriyorlar” dedi.

Kırklar Köyü Muhtarı Sinan Öğüt

Pandemi döneminde zeytin, incir, badem, üzüm ve yöreye özgü kavunu ile ünlü Kırklar köyünde şehir merkezinden kaçanların satın aldıkları hobi bahçesi sayısı arttı. Kırklar köyünde 2 yıldır muhtarlık görevini sürdüren Sinan Öğüt, 1 dönümün altındaki hisse tapulu yerler için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden ‘çiftçi kayıt sistemi’ formu alanların niyetinin çiftçilik yapmak olmadığını öne sürdü.

Muhtar Öğüt, bu belgeyi alan bazı hobi bahçesi sahiplerinin hafta sonu kısıtlamasında göstererek, rahatça dışarı çıkabildiğini söyledi. Kırklar Mahallesi’nde 4 bin dönümlük tapulu tarım arazisi bulunduğunu anlatan Öğüt, 100 dönümden fazlasında hobi bahçesi kurulduğunu açıkladı.

‘PANDEMİDE KAÇIŞ NOKTASI İÇİN BU İŞE GİRİYORLAR’

Tarım arazileri üzerinde hobi bahçeleri sayısının artmasının özellikle gerçek üreticiyi rahatsız ettiğini savunan muhtar Sinan Öğüt, “Son zamanlarda pandeminin etkisiyle birlikte hobi bahçesi sayısı arttı. Arazilerin tel örgülerle çevrili olması, geçiş noktalarının kapatılması mağduriyetlere neden oluyor. Hisse tapulu yerleri küçük parçalara bölüp hobi bahçeciliği yapıyorlar. Tarımda ‘hobi’ diye bir şey olmaz. Gerçek üreticiler, tarım arazilerini ekip, biçerler. Pandemide, kendilerine kaçış noktası sağlamak için bu işe giriyorlar. Sokağa çıkmanın yasak olduğu günlerde ‘Biz üreticiyiz’ diyerek, kayıt belgelerini gösteriyorlar” diye konuştu.

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/kisitlamadan-muaf-olmak-isteyen-hobi-bahcesine-siginiyor-6368216

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.