bonus veren bahis siteleri
istanbul evden eve nakliyat green tour cappadocia
DOLAR

28,9433$% 0.09

EURO

31,3406% -0.05

ÇEYREK ALTIN

3.141,00%-0,28

BİST100

8.093,86%0,08

BİTCOİN

1208325฿%0.54461

RİPPLE

17.7%-1.14837

a

Kaynaklar’da Ekilecek Alan Kalmadı

Buca Kaynaklar’daki çiftçiler, üretim yapamadıklarını, arsalarını satışa çıkardıklarını söylüyor.“ÇİFTÇİLİĞİ SÜRDÜRMEK İSTERDİM”

Babasının emekli çiftçi olduğunu söyleyen bir kadın, “Benim gençliğimde, tarlada kendi ürünümüzü yetiştirip satardık. Artık üretim yapamıyoruz. İki çocuğum olduğu için çalışmak zorundayım. Köyün dışında sigortalı bir işte çalışıyorum. Üretim yapabilseydik kendi işimiz olan çiftçiliği sürdürmek isterdim” diyor. Köyün genç nüfusu, köyde bulunan ilkokulu bitirdikten sonra eğitime devam etmek amacıyla köyden ayrılıyor ve üniversiteyi bitirdikten sonra da köye geri dönmüyor. Köylüler gençlere bırakabilecekleri bir iş olmadığını, devletten de gençleri tarıma teşvik edecek bir destek alamadıklarını belirtiyor. Köy meydanındaki anıt ağaçların serinliği altında açılan tezgâhlardaki ürünlerin çoğunun sabah saatlerinde,  köyün dışından gelenlere satılmak üzere halden alındığı ifade ediliyor. Birkaç tezgâhta görülen üzüm, armut gibi meyveler ise ihtiyaç fazlası olması nedeniyle ve bir gelir sağlaması umuduyla satışa sunuluyor. Tezgâhında kendi bahçesinde yetiştirdiği meyveler olan bir köylü, ailesinin yiyebileceği kadar ürünü ayırıp artanını satışa çıkardığını anlatırken üzüntüsünü dile getiriyor. Bir zamanlar ot topladıkları yerlerin özel mülk olduğunu kast ederek, “Şimdi o evlerin bahçesinde çıkan otlara sadece uzaktan bakabiliyoruz” diye yakınıyor. Kaynaklar köyünde bir zamanlar, tütün ve buğday gibi ürünlerin üretiminin yapıldığı arsaların etrafı çevrilmiş,  kullanım amacı değişmiş durumda. Köyde inşaatı halen devam eden pek çok bina bulunurken köylüler, değeri arttığı gerekçesiyle arazilerini satışa çıkarmaya devam ediyor. Köylülerin önceden üretim yaptıklarını söylediği tepeler de betona teslim olmak üzere.

“HER YER ÖZEL MÜLK OLDU, EKİLECEK ALAN KALMADI”

30 yıldır Kaynaklar köyünde yaşayan ve geçimlerini gözleme, keşkek, dolma, baklava gibi ürünler yapıp köye gelenlere satarak sağlayan bir çift de, kendileri gibi köylülerin geçimlerini tarım dışı işlerde sürdürdüğünü söylüyor. Köylerinde önceden tütün ve buğday yetiştirildiğini ancak artık kimsenin tarımdan kâr etmediğini belirten çift, “Artık köyde ekilecek alan da kalmadı, her yer özel mülk oldu” diyor. Doğduğundan beri Kaynaklar köyünde yaşayan bir emekli çiftçi, son on yıldır köy meydanı ve çevresinde açılan emlak ofislerine dikkat çekiyor. Kaynaklar Köyü’nün Buca’ya yakınlığı nedeniyle satışa çıkarılan arazilerin değer kazandığını belirten çiftçi, “Çiftçi, yaptığı masraf kadar kâr edemez hale geldi. Onca emeğe rağmen bir şey kazanamayınca buralarda çiftçilik öldü. Herkes ihtiyaçlarını karşılayabilmek için arazisini satışa çıkardı” diyor. Kaynaklar köyünde biraz gezildiğinde içinde inşaat halinde evler bulunan imara açılmış pek çok arsaya da rastlanıyor.

Kaynak : Evrensel Haber

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.