Buca’da 50 milyon liralık kredinin takipçisi olacağız

0
242

Buca Belediyesi’nin CHP’li başkanı Erhan Kılıç’ı fütursuzca çekilen kredilerle geri dönüşü olmayan bir borç yükü altına soktuğunu belirterek eleştiren AK Parti Buca İlçe Başkanı Hakan Kalfaoğlu, “Hayırsız bir evlat nasıl bir aileyi batırıyorsa Başkan Erhan Kılıç ‘da aynı öyle belediyeyi bir kibrit çöpüne muhtaç hale getirecek” dedi.

“Mali bir enkaz bırakacaklar”

Buca Belediyesi’nde gerçekleştirilen 2022’nin ilk olağan meclis toplantısında başkanlık makamı tarafından gündeme getirilen yurtiçi bankalarından olmak üzere 50 milyon liralık kredinin kullanılması talebi CHP’li üyelerin kabul, AK Partili üyelerin ret oyları sonrasında oy çokluğuyla kabul edildi. Belediye başkanı Erhan Kılıç’ın göreve geldiği günden bu yana adeta taşıma suyla değirmen döndürmeye çalıştığını ifade eden AK Parti Buca İlçe Başkanı Hakan Kalfaoğlu, yapılacak ilk seçimlerden sonra Erhan Kılıç’ın belediyede mali açıdan bir enkaz bırakacağını söyledi.

“15 milyonu faize gidecekmiş”

Nereye harcanacağı belli olmayan sözde yatırımlar için fütursuzca krediler çekilmesini doğru bulmadıklarını dile getiren Hakan Kalfaoğlu, “Buca Belediyesi’nin çektiği bu kredileri geri ödeyecek ne bir mali gücü ne de bir tasarruf projesi yok. Başkan Kılıç’ın dövizdeki kur dalgalanmalarını bahane ederek birbirinden alakasız nedenlerden ötürü kredi çekmesini doğru bulmuyoruz. Başkan Kılıç bu kredinin nerelere kullanılacağını bile açıklayamadı. Kendisi araç alacaklarından bahsediyor ama ne aracı alınacak belli değil. Başkan’ın söylediğine göre 50 milyon liralık kredinin daha belediyenin kasasına girmeden 15 milyonu faize gidecekmiş. Başkan Kılıç yapacağı tasarruf çalışmalarıyla belediyeyi yönetmek yerine Buca’mızın özkaynaklarını harvurup harman savurmakla meşgul. Hayırsız bir evlat nasıl bir aileyi batırıyorsa Başkan Erhan Kılıç’da aynı öyle belediyeyi bir kibrit çöpüne muhtaç hale getirecek. İlçe teşkilatı ve belediye meclis üyelerimiz bu konunun takipçisi olacak” dedi.

“Çevik Bir gitti Demokrasi geldi”

Öte yandan Başkan Kalfaoğlu, 28 Şubat Davası kapsamında yargılanan ve hüküm giyen eski Orgeneral Çevik Bir’in adı verilen meydanın adının Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek “AK Parti Buca İlçe Başkanlığı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Grubu olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verdiğimiz önerge sonuçlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2022’nin ilk olağan meclis toplantısında isim değişikliği Hukuk Komisyonu tarafından gündeme geldi ve tüm meclis üyelerinin oybirliğiyle değiştirilmesine karar verildi. Böylelikle darbeci bir generalin adı bizim gayretlerimizle Buca’mızdan silinmiş oldu” diye konuştu.

Buca Belediyesi Ak Parti Grup başkan vekili Ekrem Gündoğdu


Gündoğdu “Buca’da GES kuracaktık ve dünya bankasından 20 milyonluk hibe alınacaktı. Erhan Başkan konuşunca yapacağız edeceğiz diyor. Ancak 3 sene oldu. 2024 gelecek yapacağız diyerek. Ercan olmadı Levent, Levent olmadı Erhan… Bakalım Erhan olmadı kim diyeceksiniz, kimi aday gösterecekler. Buca’ya bir şey yapılmadığını belirtirken, “3 yıla yakın görevdeyiz. İlk döneminden baktığımızda 30+20+10 milyon TL kredi talebi oldu. 2021 yılında 31 milyon TL’lik kredi yetkisi aldınız. İki tane kupon arazimiz için yetki istediniz. Sonra 2 benzin istasyonu yetkisi istediniz. Kaynaklarda 6 bin 500 metrekarelik alanın satışı için yetki istediniz ve meclisten geçirdik. Bütçe görüşmelerinde biz 703 milyon bütçe yaptık dediniz ancak bugün 50 milyon borçlanma talebi ile geliyorsunuz. 703 milyon bütçe yaparken bütçenin yüzde 40’ını personel giderine ayırırsanız size 473 milyon TL gibi bir para kalıyor. Bu Buca’nın halkını ne hizmet yaptınız 3 senede? Mega bir proje mi yaptınız? Trafiği mi açtınız? Vatandaşın hayatını kolaylaştırdınız da mı 50 milyonluk kredi istiyorsunuz. Bu sevdadan vazgeçin borçlanmayı erteleyin. Yoksa biz 703 milyonluk borçlanmanın sanal bütçe olduğunu söyleriz” ifadelerini kullandı.” dedi.

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.