Buca’da Demokrasi Meydanı Çoşkuyla Kutlandı

0
446

Buca Çevik Bir Meydanı’nın isminin Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi nedeniyle Buca’da tören düzenlendi;

Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı kutlama töreninde konuşan. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Buca Çevik Bir Meydanı’nın isminin Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi nedeniyle düzenlenen törende; İzmir’in demokrasiyi önemseyen bir şehir olduğuna dikkat çekerek, “Demokrasiye engel olan, demokrasinin önüne set koyan birinin ismi bir meydana yakışmıyordu. Hayırlı olsun” dedi.

AK Parti Buca İlçe Başkanlığı, Buca Çevik Bir Meydanı’nın isminin İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde AK Parti ve MHP grubunun verdiği önerge ile Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi sonrası ’Demokrasi Şöleni’ adıyla bir buluşma gerçekleştirdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ve AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda Bucalı vatandaş da destek verdi. Basın mensuplarına bir açıklama yapan Milletvekili Hamza Dağ, İzmir ve Buca’nın bugüne kadar demokrasiyle anılmış, demokrasiyi özümsemiş bir şehir olduğunu ifade etti. AK Parti’li Dağ, “Demokrasiye engel olan, demokrasinin önüne set koyan birinin ismi bir meydana yakışmıyordu. O general 28 Şubat sürecinin en önde gelen aktörlerinden biriydi. Ülkemizde askeri ve yargı vesayetini, her türlü darbe girişimini bertaraf etmiş bir parti olarak bu durum bizi memnun etmiyordu. Hem Buca hem de Büyükşehir Belediye Meclislerinde çoğunluğumuz yoktu. Belediye meclis üyelerimizin, teşkilatımızın uzun uğraşısı meyvesini verdi. Meydanın adı ’Demokrasi Meydanı’ olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy birliğiyle bu karar geçti. Demokrasinin sözde değil özde olduğunu gösterdikleri için önergeyi veren meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi. Meydanın resmi adının değiştiğini, fiiliyatta da değişmesinin Bucalıların emeğiyle mümkün olacağını anlatan Dağ, “Bucalılar, inanıyorum ki bu meydanı Demokrasi Meydanı olarak anarak bunu fiiliyatta da hayata geçirecekler. Tarihte de İzmir demokrasiyi önemseyen bir şehirdir. Demokrat Parti de 1980 ihtilalinden sonra ANAP ve Doğruyol Partisi’ne verilen desteklerle de şehrin demokrasiye bağlılığı kendini göstermiştir” diye konuştu.

Törende Ak Parti Buca İlçe Başkanı Hakan Kalfaoğlu “Bu meydanın adı değişiminde öncülük ettiklerini bunun için Meclis üyeleri ile büyük bir çaba harcayarak Bugün Buca’mızın Demokrasimizi baltayan 28 Şubat sürecinin en önde gelen bir ismin Buca’da meydan adının kaldırılmasını kutluyoruz. Buca’mıza ve Ülkemize Demokrasi ve çağdaşlık yakışır. Onun için Demokrasi Meydanı Buca’mıza çok yakıştı”. dedi

Gündem Buca Tüm Görüşlerinize Açıktır.