bonus veren bahis siteleri
istanbul evden eve nakliyat green tour cappadocia
DOLAR

28,9433$% 0.09

EURO

31,3406% -0.05

ÇEYREK ALTIN

3.141,00%-0,28

BİST100

8.093,86%0,08

BİTCOİN

1208325฿%0.54461

RİPPLE

17.7%-1.14837

a

Buca’yı Keşfet Projesi’nde Neler Var ?, Neler Yok ?

Buca Belediyesi finasmanıyla Buca’yı keşfet projesi hayata geçiriliyor. Ancak Projenin artıları yanında eksileri göze çarpıyor.
Buca’nın köklü tarihi olan Ege’nin incisi güzel İzmir’imizin saklı cenneti Buca’da turizm odaklı çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Buca’da kültür ve turizmini geliştirmek ve sürdürülebilir turizm yapabilmek adına bir proje. Buca’yı Keşfet

Buca , kültürel ve arkeololojik değerleriyle zengin ve kozmopolit kültüre sahip bir ilçe. Buca halkı ve esnafı  pandemi sonrası başlaması öngörülen sürdürülebilir kültür ve tarih  turizminin maddi ve manevi  tüm olanaklarından faydalanmak istiyor.

Bugün British Museum’ da olduğu varsayılan bazı M.Ö 700 yüzyıla ait taş kabartmanın ortaya çıkartıldığı  kadim ilçede  40 ‘dan fazla arkeolojik alan bulunduğu da arkeologlar tarafından ifade edilmektedir. Osmanlı dönemine ait camiler, çeşmeler, türbeler ve mezarlıkların bulunduğu beldede ayrıca  19 ve 20 yüzyıldaki Hristiyanlık döneminde yapılan Protestan, Ortodoks ve Katolik mezheplerine ait kiliseler, manastırların bulunması nedeniyle tarihi belde dinlerarası bir köprü görevi de görmektedir.

Bulunduğu coğrafi konum nedeniyle yoğun göçler alan ilçe  başta Boşnak, Selanik mübadilleri  olmak üzere Osmanlı döneminde burada yaşamış  ve kentte mimari, ekonomik ve kültürel açıdan olan  olumlu izler bırakmış olan Levantenler , Rumlar ve  Ermeniler de  Buca tarihinde önemli yere sahiptirler.

Turizmin çok gelişmediği ilçede ne yazık ki uzun yıllarca ihmal edilen kentsel  tarihsel ve kültürel birikim ,çarpık kentleşme, betonlaşma nedeniyle bazı tarihi semtler ve eserler yok olma tehlikesiyle karşı  karşıya olup hatta bazıları beton istilasına yenilmiş durumdadır.

Turizm çalışma grubu, belediyenin var olan imkanları kullanarak tarihi eserleri korumak ,işlevsel hale getirmek ve  bölgeye turizm ve kültür etkinlikleri sayesinde ekonomik ve kültürel refah sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyorlar.

Bu önemli turizm projesinin ana nedeni, Buca’nın doğal, kültürel, tarihi ve coğrafi değerlerinin bütüncül bir perspektif içinde korunması, yeniden keşfedilmesi ve geleceğe taşınması ile bu değerlerin Buca’nın sürdürebilir kalkınma hedeflerini desteklemesi, yerelde ekonomik hareketlliğine ve gelirlerine katkı sağlaması için turizmin ana damarı olarak kullanılması ve kentsel markalaşmada Buca imajının yaratılması için tanınırlığını arttıracak yol haritası oluşturulmasıdır.

Turizm sezonun bütün uzun vadede tüm yıla yayılması ve sürdürülebilinir olması  ve turizm ürününün çeşitlendirilmesine bağlı olduğuna inanan turizm çalışma grubu , Buca’nın varolan kültürel ve tarihsel potansiyelerini kullanarak alternatif turizm türleri ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.

Turizm çalıştayının bir parçası olarak Buca ilçesini adım adım fotoğraflayarak inceledikten sonra olması gereken tarihi arkeolojik ve kültürel içerikleri doldurmaya çalıştığımız bireysel gezginlere ve  turizm acentalarına sunacağımız 10 Buca kent turunun ana başlıkları aşağıdaki gibidir:

1- Buca Kültür Ve Tarih Turu

2- Buca Hristiyanlık Kültürü Mirası Turu

3- Buca Levanten Kültürü turu

4- Buca Boşnak ve Selanik Kültürü Turu

5- Buca Sivil Mimari Örnekleri Turu

6- Buca At Yarışları ve Hara Turu

7- Buca Doğa Ve Yörük Köyleri Yaşam Turu

8- Buca Foto Safari ve Workshop Turu

9- Buca Şarap Ve Üzüm Üretimi Turu

10-Buca Lezzetleri ve Gastronomi Turu

Yukarıda listelediğimiz Buca turlarına en büyük katkı, ilçede varolanın dışında  müze sayısının daha da arttırılması olduğuna inanan Buca Belediyesi ve Bucamar yönetimi , bizlerden de gelen önerileri değerlendirerek bir çok şehir müzeleri açmayı planlıyor .

Bu proje çerçevesinde uzun ve kısa vadede açılması planlanan müzeler şunlardır.

Kent Tarihi Müzesi

Kızılçullu Köy Enstitüsü Müzesi

Levanten Müzesi Ve Anı Evi

Buca Atatürk Müzesi

Buca Cezaevi Anısına İnsanlık / Haklar Müzesi

Doğal Taşlar Müzesi

Tarımsal Üretim Ve Köy Gelenekleri Evi

Profesyonel Tur rehberleri eşliğinde, Tursab yetki belgesi , D2 belgeli araçlarla yapılacak olan Buca kültür ve tarihini öne çıkaracağımız araçlı ve araçsız yürüş turlarındaki en önemli tur rotalarımız  şunlardır  :

Kızılçullu Su Kemerleri, Mustafa Kemal Maskı, İlyas Peygamber Manastırı, Tıngırtepe Mevlana Heykeli, Kız Kulesi, Dokuz Çeşmeler, Rahibeler Evi, Barff Köşkü ( Bayrak Müzesi), Tarihi Buca Ezcanesi, Alfred Mıssır Evi, Hasan Ağa Bahçesi, Baltazzi Köşkü, Dutlu Sokak (Barış Manço Sokağı) , De Jong Köşkü, Tarihi Buca İstasyonu, Gavrili Köşkü, Russo Köşkü, Sponza Evi, Latin Katolik Kilisesi, Muradiye Camiisi, Mübadele Anı Müzesi, Rees Köşkü, Forbes Köşkü, Ortodoks Kilisesi ve Protestan Babtist Kilisesi’dir.

Ayrıca varolan turizm potansiyeli arttırmak amacıyla Buca dahilinde , festivaller, Buca’yı Keşfet mottolu fotoğraf yarışması  gibi bir çok  kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenecektir. Buca’nın Kadim tarihini yansıtan bir Buca gezi rehberi , açık hava sineması, kadın kooperatifi, Balkan yemekleri gastronomi şenliği, kısa film yarışması, yazarlar Buca’da etkinliği, klasik müzik konserleri, antika ve eski eserler pazarı gibi çalışmalarında bu proje ile hayata geçirilmesi planlanmakta.

Ancak Proje İçinde çok eksikler ÇOK0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.